Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna z wieńcem podchodzi do pomnika

 


Autor tekstu: Daniel Kozik

Autor zdjęć: Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu UMWP

 

Już po raz piętnasty w stolicy Podkarpacia odbyły się uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W wydarzeniach związanych z upamiętnieniem ofiar nazistowskich zbrodni,uczestniczył członek zarządu Stanisław Kruczek.

 

Uroczystości rozpoczęły się modlitwą na cmentarzu żydowskim w Rzeszowie, którą poprowadził RabinYehoshuaEllisa z Warszawy w obecności potomków byłych żydowskich mieszkańców z terenu Podkarpacia. Na cmentarzu złożono kwiaty i zapalono światło pamięci ku czci pomordowanych Żydów.

 

Cmentarz żydowski w Rzeszowie powstał w 1849 roku, jednak w trakcie II wojny światowejzostał doszczętnie zdewastowany. Znajdują się tam nieliczne macewy oraz obelisk na grobie Żydów pomordowanych podczas Holokaustu, ufundowany w 1947 roku przez ocalonych rzeszowskichŻydów.

 

Ta tragedia, która miała miejsce podczas II wojny światowej nigdy nie powinna była się wydarzyć. Naziści opętani zbrodniczą ideologią mordowali z zimną krwią, nie oszczędzając dzieci, kobiet i osób starszych. Pamięć o Ofiarach Holokaustu jest świadectwem tamtych lat, ale i lekcją dla kolejnych pokoleń. Wierzymy, że taka tragedia nie powtórzy się już nigdy – mówi o wadze pamięci członek zarządu Stanisław Kruczek.

 

Na terenie Placu Ofiar Getta, przy monumencie upamiętniającym stary XVI-wieczny cmentarz żydowski, oddano hołd wywiezionym i straconym ofiarom holokaustu z Rzeszowa i okolic. Na monumencie widnieje tablica pamiątkowa z inskrypcją mówiącą o tym, że w lecie 1942 roku zgromadzono w tym miejscu Żydów przed wywiezieniem ich do obozów zagłady.

 

Na zakończenie obchodów, uczestnicy wzięli udział w otwarciu wystawy „Żydowski Akropol”, które miało miejscena terenieArchiwum Państwowego w Rzeszowie.

 

27 stycznia przypada również 78. wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.Głównym motywem obchodów rocznicowych jest początek tworzenia obozuzagładywiosną 1942 roku. Wtedy to w związku z masowymi deportacjami Żydów do Auschwitz, władze obozowe zdecydowały o utworzeniu dwóch prowizorycznych komór gazowych w pobliżu obozu Auschwitz II-Birkenau

 

Galeria zdjęć: