Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Nagroda z napisem "PNS" na niebieskim stole.

 


Po przerwie spowodowanej pandemią obchody Dnia Samorządu Terytorialnego wróciły do starej formuły. Po mszy w Kościele Farnym w Rzeszowie, barwny korowód z udziałem podkarpackich samorządowców przeszedł do Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie odbyła się główna część uroczystości.

 

Samorząd województwa podczas obchodów reprezentowali: marszałek województwa Władysław Ortyl, członek zarządu Stanisław Kruczek, przewodniczący sejmiku województwa Jerzy Borcz oraz wiceprzewodniczący lokalnego parlamentu – Jerzy Cypryś. Wśród gości biorących udział w obchodach znaleźli się między innymi: Katarzyna Sołek – konsul generalny RP w Odessie, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, a także przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa oraz podkarpackich instytucji. Najważniejszymi gośćmi uroczystości byli podkarpaccy samorządowcy – wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie.

 

 

Obchody w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie rozpoczęły się występem uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku. Placówka ta obchodzi właśnie jubileusz 50-lecia działalności. Po występie młodych muzyków głos zabrał marszałek województwa Władysław Ortyl, który mówił między innymi o idei samorządności:

 

Samorząd  regionalny kojarzy nam się niezmiennie z ideą oddania władzy, przybliżenia tej władzy do mieszkańców, do społeczeństwa. Mając najlepszą wiedzę o problemach, oczekiwaniach społeczności, my, samorządowcy w sposób jak najbardziej trafny i czytelny potrafimy identyfikować, potrafimy te potrzeby postrzegać i później je realizować – mówił marszałek.

 

Marszałek Ortyl mówił także o tym, że praca samorządowa to wielki zaszczyt i przywilej, ale też zobowiązanie wobec wyborców, które należy wypełniać z jak największą odpowiedzialnością.

Kolejnym punktem uroczystości był wykład prof. dr hab. Agnieszki Pawłowskiej z Uniwersytetu Rzeszowskiego o kierunkach rozwoju samorządu terytorialnego we współczesnej Europie. Po nim wręczono pierwszą z wielu nagród przyznanych samorządowcom - nagrodę dla „Podkarpackiego samorządowca bliskiego rodzinie – amicus familiae”. Tytuł ten z rąk wojewody podkarpackiego Ewy Leniart odebrał Krzysztof Sobejko – wójt Leżajska.

Głównym punktem uroczystości było wręczenie odznak honorowych Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, które są coroczną formą wyróżnienia i podziękowania dla osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju samorządności na poziomie lokalnym i regionalnym. Złotą Honorową Odznakę PSST otrzymała wojewoda Ewa Leniart. Nagroda została przyznana za wzorową organizację służb ratowniczych, mundurowych i cywilnych województwa podkarpackiego oraz za opiekę i pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Zwracając się do samorządowców wojewoda dziękowała im za trudną pracę w czasie wyzwań ostatnich lat i miesięcy, jakimi były pandemia, a teraz wojna, która wybuchła w Ukrainie.

 

Wierzę, w to głęboko, że dzięki naszej wspólnej determinacji, ta pomoc dla Ukrainy będzie trwała. Ta tragedia ludności  cywilnej nadal trwa. Państwa kontakty, miasta partnerskie i pomoc punktowo przekazywana do właściwych odbiorców jest gwarantem tego, że Ukraina będzie mogła kontynuować swoje zmagania o wolne i niepodległe państwo - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

 

Srebrne odznaczenia PSST otrzymali między innymi: Wojciech Bakun - prezydent Przemyśla,  Konrad Fijołek - prezydent Rzeszowa oraz  Bogdan Szylar – wójt Radymna – nagroda ta została dedykowana  mieszkańcom tych samorządów za pomoc uchodźcom. Wśród nagrodzonych srebrną odznaką znalazło się także kilkunastu podkarpackich samorządowców, a także Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Anna Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Magdalena Kłak, sekretarz biura PSST.

 

Po nagrodach przyznawanych przez PSST przyszedł czas na Podkarpacką Nagrodę Samorządową przyznawaną już po raz 22.  Paweł Zając – kurator nagrody mówiąc o konkursie odniósł się do wyzwań, z jakimi mierzyli się samorządowcy:

 

Praca wasza to bardzo ciężka służba, a ostatnie miesiące to był chyba najtrudniejszy okres w samorządności w XXI wieku – podkreślił Paweł Zając.

 

W kategorii „gminy” – Podkarpacką Nagrodę Samorządową otrzymała Agnieszka Wyszyńska – wójt Kuryłówki. W kategorii „miasta/gminy” zwycięzcą został Jan Zuba – burmistrz Kolbuszowej. W jego imieniu nagrodę odebrał zastępca – Jan Gil. Zaś w kategorii „powiaty” nagroda PNS powędrowała do starosty powiatu bieszczadzkiego Marka Andrucha.

 

W ramach Podkarpackiej Nagrody Samorządowej wręczono „Nagrodę dla Społeczności Lokalnej Miasta Przemyśla – w uznaniu za wyjątkowe zaangażowanie w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy”. Odebrał ją prezydent Przemyśla – Wojciech Bakun.

 

Mieszkańcy Przemyśla czy mieszkańcy innych miast nie po to pomagali, by odbierać nagrody, niemniej jednak to bardzo sympatyczne, budujące i miło być docenionym i zauważonym, że to, co się robiło przez ostatnie trzy miesiące miało sens – powiedział prezydent Bakun.

 

Kapituła konkursu PNS przyznała także wyróżnienia w kilku specjalnych kategoriach, między innymi: Gmina przyjazna przedsiębiorcom, Dobre miejsce zamieszkania czy Ekologiczna gmina oraz Inwestycja roku. Po raz pierwszy wręczono także wyróżnienie honorowe – „Sołtys Roku”, które otrzymał Tadeusz Stefanik – sołtys Przybówki, gm.Wojaszówka.

Podczas uroczystości marszałek Władysław Ortyl wręczył także dyplom i złożył podziękowania dla Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW za dobrą współpracę z podkarpackimi samorządami. Podziękowania odebrała Ewa Stachura – Kruszewska, prezes „TUW’ w Warszawie.

 

Galeria zdjęć:

 

Autor tekstu: Monika Konopka
Autor zdjęć: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP