Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa harcerek. Podpalają lampy

 


 Autor tekstu: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

Źródło zdjęć: powiat.jarosławski.pl

 

Na przejściu granicznym Korczowa - Krakowiec przekazano mieszkańcom rejonu jaworowskiego na Ukrainie, Betlejemskie Światło Pokoju – znak pokoju, nadziei, jedności i braterstwa. W wydarzeniu samorząd województwa reprezentowała Anna Huk.

 

W przekazaniu światełka wzięli udział samorządowcy z powiatów jarosławskiego i lubaczowskiego, którzy na granicy polsko-ukraińskiej - na przemian w Korczowej i w Budomierzu – spotykają się z partnerami z Ukrainy od 20 lat. W tym roku przekazanie światełka samorządowcom z rejonu jaworowskiego miało szczególny wymiar ze względu na toczącą się wojnę, o czym mówiła Anna Huk:

 

Niech to Betlejemskie Światełko Pokoju przyniesie upragniony pokój, da nadzieję na lepsze jutro, na to, że ta okrutna wojna w końcu się skończy – powiedziała  Anna Huk, która złożyła również życzenia z okazji Bożego Narodzenia, które będą obchodzić już niebawem wierni Kościołów wschodnich.

 

Podczas przekazania światełka obecni byli: poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, starosta lubaczowski Zenon Swatek, przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Marian Fedor oraz przewodnicząca Rady Powiatu Lubaczowskiego Marta Tabaczek, a także przedstawiciele duchowieństwa.

 

Światełko odebrali: deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Pavlo Bakunets, przewodniczący Jaworowskiej Rady Rejonowej Mykola Romaniuk, przewodniczący Jaworowskiej Rejonowej Administracji Państwowej Yaroslav Komynskyi, Mer Jaworowa Ihor Hrabovskyi, przewodnicząca Rady Rejonowej we Lwowie Krystyna Zamula oraz duchowni.

 

Betlejemskie Światło Pokoju wędruje po świecie od 1986 r. Pionierami byli austriaccy skauci, którzy przywieźli światło do Wiednia z Groty Narodzenia Pańskiego. Intencją tej inicjatywy była chęć niesienia pomocy potrzebującym dzieciom. Dziś tradycja kontynuowana jest przez organizacje skautowskie z całego świata. Polscy harcerze od niemal 30 lat przejmują światło od słowackich kolegów, które następnie przekazują do skautów z innych państw.

 

Galeria zdjęć: