Otwórz/zamknij mapę strony

Miniaturka artykułuMiesiąc październik, od ponad 30 lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Z tej okazji, 21 i 22 października w godzinach od 17:00 do 22:00, Podkarpackie Centrum Onkologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie, zostanie podświetlone na różowo na znak solidarności z osobami zmagającymi się z nowotworem piersi. 23 października, w Przychodni Onkologicznej i w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej odbędzie się „różowa sobota”, podczas której będzie można bezpłatnie skorzystać z badań i konsultacji.

 

 

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

 

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.

 

Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).

 

Szacuje się, że ograniczając lub eliminując znane czynniki ryzyka zachorowania oraz korzystając z zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, można zapobiec nawet połowie wszystkich przypadków nowotworów. – Tylko regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie zaawansowania, a w konsekwencji zastosować skuteczne leczenie, mówi Aleksandra Kozdraś, koordynator „różowej soboty” w KSW Nr 1 w Rzeszowie.

 

Podczas „różowej soboty”, w godzinach od 09:00 do 13:00 (obowiązuje rejestracja od 09:00 do 10:30) zostaną przeprowadzone: badanie USG piersi oraz badanie mammograficzne piersi, a także będzie można skorzystać z bezpłatnej porady specjalistycznej. Badania przeprowadzą: dr n. med. Kamila Golon – specjalista onkologii klinicznej, lek. med. Michał Górecki – specjalista onkologii klinicznej oraz lek. Sabina Złowodzka-Matusik – specjalista chirurgii ogólnej. Aby wziąć udział w „różowej sobocie”, należy przygotować numer pesel. Dodatkowe informacje pod numerami telefonu: 17 866 64 50 lub 17 866 64 08.

 

„Różową sobotę”, swoją wiedzą i doświadczeniem wesprze Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS. Jest to ogólnopolska organizacja, której główną ideą jest edukacja szeroko pojętej profilaktyki nowotworowej oraz udzielanie wsparcia dla osób będących w trakcie lub po chorobie nowotworowej oraz ich rodzinom.

 

Różowy październik – różowa sobota w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie, 23 października, 09:00 – 13:00:

- Przychodnia Onkologiczna – rejestracja w godzinach 09:00 – 10:30

- dla pacjentów przygotowany będzie wjazd na parking szpitala od ul. Stanisława Leszczyńskiego

- należy przygotować numer PESEL

- osoby, które nie zdążą się zarejestrować do godziny 10:30 lub nie zdążą wykonać badań otrzymają dodatkowe terminy

- dodatkowe informacje pod numerami telefonu: 17 866 64 50 lub 17 866 64 08

 

Wydarzenie – Różowy październik - różowa sobota

Informacja przygotowana na podstawie materiałów z Portalu Onkologicznego – www.zwrotnikraka.pl.

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego