Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułuPrzedstawiciele województw – marszałkowie, członkowie zarządu – spotkali się w Żninie na obradach Konwentu Marszałków Województw RP. W tym półroczu przewodnictwo objęło województwo kujawsko-pomorskie. Podkarpacie na obradach reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch.

Konwent otworzył marszałek województwa kujawsko-pomorskiego – Piotr Całbecki. Wśród tematów, którymi zajmowali się marszałkowie były kwestie dotyczące stanu przygotowania do wdrażania polityki spójności 2021-2027. O tych kwestiach mówili: Piotr Zygadło – dyrektor Departamentu Regionalnych Programów Operacyjnych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Agnieszka Kapciak – zastępca dyrektora Departamentu Strategii w MFiPR. Przedstawiciele ministerstwa mówili m.in. o stanie uzgodnień Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 i jak zapewniali jest ona w fazie końcowych ustaleń na szczeblu krajowym.

 

Po tych wszystkich ustalaniach liczymy, że do końca października uda nam się te wszystkie etapy na poziomie krajowym zakończyć i planujemy przedłożyć projekt Umowy Partnerstwa do Komisji Europejskiej – zapewniła dyr. Agnieszka Kapciak, która omówiła także etap prac nad programami krajowymi, które – jak powiedziała - są na zaawansowanym poziomie.

 

Jednym z tematów, który wzbudził duże zainteresowanie marszałków były kwestie unijnego wsparcia na gospodarkę wodno-kanalizacyjną, które zdaniem szefów województw jest nieadekwatne do potrzeb polskich regionów. Wszyscy wypowiadający się w tym temacie mówili o ogromnych brakach w takiej infrastrukturze w swoich województwach. O sytuacji na Podkarpaciu w tej kwestii mówił wicemarszałek Piotr Pilch:

 

Zdiagnozowaliśmy problemy w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na Podkarpaciu i te potrzeby mamy naprawdę ogromne. Mniej więcej połowa województwa, ta nizinna, jest skanalizowana i ma wodociągi, ale druga połowa, ma ogromne braki, sięgające 80% lub nawet więcej. Mieliśmy do niedawna takie gminy, gdzie nie było ani kilometra wodociągów. Tak więc na ten cel środki powinny się znaleźć, bo są ogromne potrzeby – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Marszałek Piotr Całbecki zaproponował na koniec debaty wystosowanie wspólnego apelu - stanowiska w tej sprawie, który to dokument dałby polskiemu rządowi wsparcie w negocjacjach z Unią.

Marszałkowie rozmawiali także o potrzebie nowego podejścia do kultury a także o przewozach publicznych w kontekście wymagań ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Efektem obrad konwentu jest przyjęcie wspólnych stanowisk między innymi w sprawie projektu Kontraktu Programowego dla województw czy w sprawie roli regionów w realizacji programów międzynarodowych.

Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP

fot. województwo kujawsko-pomorskie

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego