Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułu

Kwestie gospodarcze oraz środowiskowe zdominowały tematykę kolejnej XXVIII już konferencji Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych. Tym razem samorządowcy z Podkarpacia spotkali się w Arłamowie.

Konferencję swoją obecnością zaszczycili parlamentarzyści Teresa Pamuła, Jerzy Paul i Andrzej Szlachta, a także wojewoda Ewa Leniart. Wszystkich gości oficjalnie powitał prezes zarządu PSST Władysław Ortyl.

 

Bardzo się cieszę, że możemy się znów spotkać w szerokim gronie. To był trudny okres dla nas wszystkich. Mimo wielu przeciwności samorządy podkarpackie bardzo dobrze się rozwijają, aplikują o środki. Jadąc tutaj, na konferencję, właściwie z każdej strony obserwowaliśmy nowe drogi lub ich budowę. Dziś rozmawiamy o trudnych sprawach, o których dyskutuje się w przestrzeni publicznej. Wiele informacji o Polskim Ładzie w trakcie tej konferencji przedstawili eksperci, wiele wątpliwości zostało rozwianych – mówił marszałek Władysław Ortyl. 

 

 

Wojewoda Ewa Leniart obok kwestii związanych bezpośrednio z konferencją, apelowała do samorządowców, aby przypominali swoim mieszkańcom o zagrożeniach związanych z IV falą pandemii koronawirusa.

 

Jest to też najlepszy moment aby zweryfikować podejście do szczepień. Proszę nie ulegać narracji ruchów antyszczepionkowych, że jest to eksperyment. Szczepionki przeszły pełne procedury legalizacyjne, nie są już na żadnym etapie eksperymentu. Statystyki są jednoznaczne. Przekonajmy do tego mieszkańców. Ta czwarta fala na dobre rozwinie się w listopadzie. Będzie bardziej wypłaszczona i potrwa dłużej – powiedziała. Wojewoda wspominała również o realizacji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych. – Nabór został zakończony. Trwa ocena merytoryczna tych wniosków. Do końca listopada mamy przekazać listę do Kancelarii Premiera, za pośrednictwem ministerstwa – tłumaczyła Ewa Leniart. 

 

Samorządowców interesowała tematyka związana z „Polskim Ładem” gdyż w przestrzeni publicznej pojawia się mnóstwo sprzecznych informacji. Na ten temat mówił Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów, który poruszył kwestię nowego systemu finansowania samorządów. 

 

Jednostki samorządu terytorialnego nie stracą na „Polskim Ładzie”. W 2021 roku JST otrzymają dodatkowo 8 miliardów złotych, podzielonych algorytmem opartym na obiektywnych danych. Pieniądze będą mogły wydawać w tym lub przyszłym roku, zgodnie ze swoimi potrzebami. W 2021 roku samorządy otrzymają także 4 miliardy złotych na wsparcie inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Środki będą dzielone wg. algorytmu i zostaną przekazane do gmin jako uzupełnienie subwencji ogólnej – tłumaczył Czernicki. Ekspert ministerstwa w przerwie obrad, rozmawiał jeszcze w kuluarach z samorządowcami o rozwiązaniach „Polskiego Ładu”

 

Jeśli dochody z PIT i CIT w danym roku spadną poniżej ustalonego poziomu, samorządy otrzymają dodatkowe pieniądze w postaci zwiększonej subwencji rozwojowej. Dochody JST będą mniej podatne na wahania gospodarcze i zmiany prawne. Subwencja rozwojowa zapewni bardziej równomierne zasilenie budżetów samorządowych – mówił Łukasz Czernicki. O założeniach tych mówił także poseł Andrzej Szlachta, który jest zastępcą przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Przedstawił wiele szczegółów związanych z pracami nad budżetem państwa na 2022 rok. O rolniczych inicjatywach mówiła z kolei poseł Teresa Pamuła m.in. o nowej ustawie, która umożliwi rolnikom w jednym ustalonym miejscu sprzedawać swoje produkty bezpośrednio klientom. 

      

Pierwsza część posiedzenia poświęcona była również sprawom środowiskowym. O możliwościach współpracy JST mówili Artur Michalski wiceprezes Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Anna Krasoń – Dyrektor Centrum Biznesowego Banku Ochrony Środowiska w Rzeszowie

O tym jak wdrażana jest uchwały antysmogowej w województwie podkarpackim referował  Andrzej Kulig – dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UMWP w Rzeszowie. Kwestią szczególnie istotną była rola samorządów jaką ta uchwała im wyznaczyła. Jej głównym celem było wyeliminowanie szkodliwych paliw czyli węgla brunatnego, mułów, miału, oraz flotokoncentratów. Jednym z trudniejszych zadań jakie nakładały nowe przepisy jest ich egzekwowanie.

 

Z końcem tego roku kończy się możliwość legalnego korzystania z tego typu źródeł. Wszyscy zmian dokonują w ostatniej chwili, choć mieli na to 4 lata. Gminy będą kontrolować i jeśli stwierdzą nieprawidłowości, zapewne zaczną od upomnień, by przejść do mandatów od 20 zł do 5000 zł. Na dzień dzisiejszy przeprowadziliśmy szkolenia dla gmin, jak kontrolować, za chwilę szkolić będziemy policjantów. Mieszkańcy są coraz bardziej świadomi tych zmian. Jeśli uda nam się zrealizować założenia tej uchwały to jestem spokojny o stan powietrza w województwie w przyszłym sezonie grzewczym – mówił Andrzej Kulig, dyr. Departamentu Ochrony Środowiska UMWP. 

 

W drugiej części dzisiejszego spotkania Alicja Wosik-Majewska – Kierownik Biura Oddziału w Rzeszowie Programu Współpracy Transgranicznej POLSKA-BIAŁORUŚ-UKRAINA 2014-2020 przedstawiła założenia, priorytety, alokacje na lata 2021 – 2027. Nie zabrakło też tematów szkoleniowych m.in. o cyber-bezpieczeństwie w urzędach.

Tomasz Leyko

Foto: Michał Hubala

Video: Mateusz Romankiewicz

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego