Otwórz/zamknij mapę strony

Aż 305 mężczyzn skorzystało z bezpłatnych badań urologicznych w ramach akcji  „Biała sobota”, zorganizowanej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. – Liczyliśmy na zainteresowanie, ale nie spodziewaliśmy się, że jego skala będzie aż taka – powiedział Janusz Ławiński, dyrektor KSW nr 1 w Rzeszowie podkreślając, że lekarze chętnie wydłużyli godziny pracy, by zdiagnozować wszystkich zainteresowanych.

 

Wczesna diagnostyka i rozpoznanie raka gruczołu krokowego – taki był cel organizacji urologicznej „białej soboty”, w ramach której dla pacjentów dostępni byli specjaliści Podkarpackiego Ośrodka Leczenia Raka Gruczołu Krokowego, istniejącego przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. 

Od 2006 roku w Europie obchodzony jest Europejski Dzień Prostaty ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. 15 września to dzień, kiedy zwraca się szczególną uwagę na potrzebę wykonywania badań profilaktycznych wykrywających przerost gruczołu krokowego i jego nowotwór, co daje szanse na wygraną z chorobą.

By ideę Europejskiego Dnia Prostaty sprowadzić do konkretu Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie zorganizował 18 września „białą sobotę” poświęconą wczesnej diagnostyce i rozpoznaniu raka gruczołu krokowego. Chętni przyjmowani byli „z ulicy”, bez skierowania, potrzeby wcześniejszej rejestracji i długiego, często wielomiesięcznego oczekiwania na poradę.

Zainteresowanie było ogromne. Specjaliści Podkarpackiego Ośrodka Leczenia Raka Gruczołu Krokowego w przyszpitalnej poradni urologicznej przyjęli aż 305 mężczyzn, którzy zdecydowali się na sprawdzenie swego stanu zdrowia.

Pacjenci zostali zbadani, analizowaliśmy dostarczone przez nich wyniki badań, w niektórych sytuacjach  zleciliśmy dodatkowe badania laboratoryjne czy obrazowe. Najważniejsze jest to, że dzięki samodyscyplinie panów udało nam się szybko postawić diagnozę, co daje nam i innym lekarzom szanse na skuteczne leczenie. Szczególnie, że rak prostaty,  często długo nie daje żadnych niepokojących objawów, a który jest poważnym i ciągle rosnącym problemem – podkreśla dyrektor Janusz Ławiński, który sam jest urologiem i brał udział w badaniu pacjentów.  

O tym, jak ważna jest profilaktyka raka prostaty świadczą statystyki. Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce pośród nowotworów, które są przyczyną zgonów u mężczyzn w Polsce. Aż 10 procent mężczyzn po 50. roku życia jest zagrożonych rozwojem tej choroby, a z wiekiem prawdopodobieństwo zachorowania rośnie. Czynnikami ryzyka są także rodzinne obciążenie chorobą, otyłość i dieta obfitująca w tłuszcze. Jednak wcześnie wykryty rak prostaty pozwala na podjęcie właściwej terapii, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Aby zmniejszyć szanse na zachorowanie, wystarczy wykonać nieskomplikowane badania u specjalisty i pomiar antygenu swoistego dla prostaty PSA. Obecnie pomiar PSA można za darmo wykonać w ramach  programu Profilaktyka 40+.

Tekst Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Foto KSW nr 1 w Rzeszowie

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego