Otwórz/zamknij mapę strony

Miniatura artykułuFranciszek Szczotkowski był pierwszym komendantem policji w Mielcu po odzyskaniu niepodległości. Dziś na cmentarzu parafialnym poświęcono odnowiony nagrobek komendanta. W uroczystości wziął udział marszałek Władysław Ortyl.

Udział wzięli także: Komendant Wojewódzki Policji insp. Dariusz Matusiak, przedstawiciele władz samorządowych ze starostą Stanisławem Lonczakiem i wiceprezydent Mielca Adrianną Miloś, a także Powiatowy Komendant Policji w Mielcu podinsp. Jacek Juwa. Na uroczystość przybył także wnuk podkomisarza Franciszka Szczotkowskiego, Andrzej, który przyjechał wraz z rodziną aż z Ustki.

Dyrektor Muzeum Regionalnego dr Jerzy Skrzypczak, który jest autorem obszernej publikacji poświęconej historii mieleckiej Policji, przybliżył wszystkim gościom sylwetkę pierwszego, mieleckiego komendanta. Starszy przodownik a później podkomisarz Franciszek Szczotkowski pracował w Mielcu od września 1918 roku. Komendantem był od grudnia 1919 do maja 1920 roku. W kwietniu 1922 roku odszedł na emeryturę, a 3 lata później zmarł. Został pochowany na cmentarzu parafialnym. Poświęcenia odnowionego nagrobka dokonał ksiądz prała Stanisław Jurek z Bazyliki Mniejszej w Mielcu wraz z kapelanem podkarpackich policjantów Markiem Buchmanem. Następnie na grobie złożono wiązanki kwiatów.

Warto przypomnieć, że bierzemy udział w kolejnej już uroczystości organizowanej w Mielcu, która upamiętnia bohaterstwo i zasługi mieleckich funkcjonariuszy policji. Przed rokiem uczestniczyliśmy w odsłonięciu tablicy upamiętniającej mieleckich policjantów zamordowanych na Wschodzie. Dzisiejsza uroczystość przybliża postać pierwszego komendanta policji w powiecie mieleckim po odzyskaniu niepodległości. W ten sposób składamy hołd i cześć formacji policyjnej z dwudziestolecia międzywojennego. Jej powstanie i odbudowa było prawnym fundamentem odradzającej się ojczyzny po 123 latach niewoli, wobec wielkiej potrzeby stabilizacji, ładu i porządku, których oczekiwali mieszkańcy II Rzeczypospolitej. Mimo wielu przeciwności zarówno finansowych, jak organizacyjnych, szczególnie w zakresie uzbrojenia, międzywojenna policja działała sprawnie, wypełniając swoje ustawowe zadania. Z początkiem II wojny światowej, duża część funkcjonariuszy stanęła do walki w obronie Ojczyzny – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Tekst i zdjęcia

Tomasz Leyko

Rzecznik prasowy UMWP 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego