Otwórz/zamknij mapę strony
 
Miniatura artykułu
 
To ważna chwila, kiedy bogactwo kultury Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, nasza spuścizna i dziedzictwo wieków, tworzone przez przodków stają się dostępne na wyciagnięcie ręki, w zasięgu klawiszy domowego komputera – mówił z radością marszałek Władysław Ortyl, podczas oficjalnego uruchomienia Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczpospolitej w Lubaczowie.
Na portalu kresymuzeum.pl, wirtualnie, z każdego zakątka świata dziedzictwo Kresów Dawnej Rzeczpospolitej stało się dostępne dla wszystkich dzięki staraniom Samorządu Województwa Podkarpackiego.
Oficjalne uruchomienie portalu było jednym z wydarzeń Festiwalu Dziedzictwa Kresów, przedsięwzięcia ważnego dla kształtowania tożsamości kulturowej Podkarpacia i Roztocza. W ramach Ogólnopolskiego Spotkania Środowisk Kresowych, które jest częścią Festiwalu, odbyła się prezentacja instytucji zajmujących się dziedzictwem historyczno-kulturowym Kresów oraz organizacji,  stowarzyszeń i środowisk Kresowych. Symbolicznym otwarciem spotkania Kresowiaków było właśnie uruchomienie portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Odbyło się ono w Lubaczowie, w Miejskim Domu Kultury. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. poseł Paweł Kukiz, marszałek Władysław Ortyl,  burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak - który przedstawił ideę powstania Muzeum Dziedzictwa i Kultury w Brzegu, wójt  gminy Lubaczów Wiesław Kapel, przedstawiciel Muzeum Lubelskiego Marcin Gapski, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w RzeszowieRobert Godek.
 
Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej to projekt przygotowany i zrealizowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego przy udziale środków  EFRR, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WP 2014-2020 oraz pieniędzy z budżetu województwa. Projekt powstawał w latach 2016 - 2020 a jego efektem jest ogromny zbiór materiałów – informacji, zdjęć, wspomnień, zdigitalizowanych eksponatów związanych z kresowym dziedzictwem.
 
Chcemy aby wszystkie zbiory, które są bardzo rozproszone w muzeach, czy w zbiorach prywatnych mogły zostać zgromadzone i prezentowane w formie cyfrowej, bo to naprawdę piękne i wartościowe a niestety ciągle zbyt mało znane polskie dziedzictwo – powiedział Robert Godek Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie
 
Dzięki wirtualnemu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej pojawiło się nowa przestrzeń do gromadzenia i udostępniania zbiorów w nowoczesnej formie. Głównym zadaniem portalu  jest upowszechnianie dziedzictwa Kresów Rzeczypospolitej w jego różnych wymiarach.
Muzeum powstało dzięki staraniom Samorządu Województwa Podkarpackiego. Intencję jego powołania Sejmik Województwa Podkarpackiego wyraził już w sierpniu 2013 roku,  uruchamiając późniejsze prace prowadzone na Podkarpaciu m.in. przez Akademię Dziedzictwa Kresów.
 
Projekt powstawał w latach 2016 – 2020, a jego efektem jest ogromny zbiór materiałów – informacji, zdjęć, wspomnień, zdigitalizowanych eksponatów związanych z kresowym dziedzictwem. Dzięki wirtualnemu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej pojawiło się nowa przestrzeń do gromadzenia i udostępniania zbiorów w nowoczesnej formie. Głównym zadaniem portalu jest upowszechnianie dziedzictwa Kresów Rzeczypospolitej w jego różnych wymiarach – mówił w czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl. 
Ideą tego przedsięwzięcia jest to aby zasób portalu dynamicznie się rozwijał i był rozbudowywany,. Mamy nadzieję że nastąpi to właśnie przez dołączenie do partnerstwa kolejnych instytucji i osób które będą przekazywać do digitalizacji swoje pamiątki chcąc uchronić je od zapomnienia – powiedział Mateusz Werner z departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Celem portalu jest także działalność edukacyjna, realizowana poprzez różne ścieżki tematyczne, scenariusze lekcji i inne elementy, które będą upowszechniać wiedzę o bogactwie i różnorodności dziedzictwa kulturowego Kresów dawnej Rzeczypospolitej.
Portal prezentuje zdigitalizowane obiekty muzealne oraz pamiątki związane z Kresami, także w formie trójwymiarowej i obrotowej, jako katalog zbiorów i kolekcji tematycznych, bazy danych oraz przygotowywane specjalnie dla portalu ścieżki tematyczne, ukazujące ważne, przekrojowe zagadnienia związane z historią i kulturą Kresów.
 
Dzięki współpracy z Muzeum – Zamek w Łańcucie, Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz  Arboretum w Bolestraszycach, zdigitalizowano i pozyskano ponad 1000 obiektów muzealnych, które tworzą wyjściowy zasób portalu. Łączna waga ponad 18 tysięcy plików  graficznych, które składają się na portal to 2,6 TB.  Na wirtualnej platformie udostępniane są także inne materiały tekstowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe itp. Trzon portalowej opowieści o Kresach stanowią 4 ścieżki tematyczne. Ich liczba i tematyka będzie sukcesywnie powiększana wraz z nawiązywaniem współpracy z kolejnymi interesariuszami. Stąd interaktywny charakter Portalu, którego ideą jest również kooperacja z osobami i środowiskami, które zechcą zaangażować się w jego współtworzenie.
 
Portal jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jego operatorem jest Centrum Kulturalne w Przemyślu, gdzie utworzono zespół redakcyjny.
 
 

Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Foto / Video Mateusz Romankiewicz

Biuro prasowe UMWP  

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego