210617 Gwizdaj
 
Jest to kolejna duża inwestycja realizowana przez Samorząd Województwa Podkarpackiego na naszych drogach wojewódzkich, która będzie służyła mieszkańcom i turystom – mówił wicemarszałek Piotr Pilch podczas uroczystego rozpoczęcia przebudowy drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin – Przeworsk – Grabownica Starzeńska na odcinku od DK 94 do Kańczugi. Zarząd województwa podczas uroczystości reprezentowała także członek zarządu Anna Huk.
 
W uroczystości udział wzięli także m. in.: posłowie Teresa Pamuła, Tadeusz Chrzan, starosta przeworski Bogusław Urban, burmistrz Przeworska Leszek Kisiel, wójt Przeworska Daniel Krawiec oraz wójt Gaci Grażyna Pieniążek. 
 
Jest to inwestycja bardzo ważna, gdyż układ wewnętrzny infrastruktury drogowej jest bardzo ważny aby poprawiało się połączenie województwa z innymi co wpłynie na polepszenie się gospodarki całego regionu – powiedziała podczas uroczystości marszałek Anna Huk.
To budowa niezmiernie ważna, gdyż sieć drogowa to krwiobieg gospodarki. Gratuluje marszałkowi oraz dyrektorowi PZDW Piotrowi Miąso, gdyż inwestycji drogowych jest coraz więcej, a to nie tylko drogi wojewódzkie, ale przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo mieszkańców tych najmniejszych miejscowość – mówił poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan.
 
Inwestycja obejmuje budowę około dwóch kilometrów nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 835 od miejscowości Gwizdaj do Przeworska, a także na przebudowie istniejącego już czterokilometrowego odcinka drogi.
 
Inwestorem projektu jest Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Wykonawcą budowy jest konsorcjum firm: PBI Infrastruktura S.A. (Lider) oraz PBI WMB Sp. z o.o. (Partner). Całkowita wartość projektu to 38, 5 mln zł. Zakładana wartość dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego WP to niemalże 33 mln zł.
 
Jest to ważna inwestycja, gdyż domyka zachodnią obwodnicę Przeworska. Projekt modernizuje fragment drogi od Sieniawy do Kańczugi – mówił Piotr Miąso dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.
 
 
Podczas uroczystości przedstawiciele władz lokalnych podkreślali, jak oczekiwana jest realizacja tej inwestycji dla mieszkańców Przeworska oraz okolic:
 
Droga 835 jest ważna, gdyż jest to oś powiatu przeworskiego, o której mówi każdy mieszkaniec tych okolic. Cieszę się, że zarząd województwa podkarpackiego podjął próbę rozwiązania tych problemów – mówił starosta przeworski Bogusław Urban.
 
Wzrost dostępności komunikacyjnej i transportowej do dróg szybkiego ruchu w regionie oraz poprawa bezpieczeństwa to główny cel tego projektu. Inwestycja usprawni połączenia między sąsiednimi powiatami – rzeszowskim i biłgorajskim. Dodatkowo ograniczone zostanie natężenie ruchu w Przeworsku oraz wybudowany zostanie chodnik, co poprawi komfort życia oraz bezpieczeństwo mieszkańców regionu.
 
Termin realizacji tej inwestycji planowany jest koniec kwietnia 2023 roku.​
 
 
Tekst i zdjęcia: A. Magda
Video: M. Romankiewicz
Biuro Prasowe UMWP