Miniatura artykułuPodkarpacka Kolej Aglomeracyjna to wspólne przedsięwzięcie samorządu województwa, Ministerstwa Infrastruktury i PKP PLK. Dziś podczas konferencji prasowej w Jasionce minister Andrzej Adamczyk mówił o szczegółach budowy nowej linii kolejowej łączącej Rzeszów z Portem Lotniczym. Wziął w niej także udział m.in. marszałek Władysław Ortyl oraz wojewoda Ewa Leniart i prezes Portu Lotniczego w Jasionce Adam Hamryszczak.

 

Połączenie kolejowe lotniska w Jasionce z Rzeszowem, jest bardzo ważne i uplasuje podkarpacki port w czołówce lotnisk europejskich. Takie nowoczesne połączenie nie jest przywilejem wszystkich pasażerów, którzy korzystają z lotnisk w Europie – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Aby pasażerowie linii lotniczych mogli dotrzeć do lotniska pociągiem konieczna jest budowa zupełnie nowego odcinka torów o długości 5 km.

Obecny na konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl. zwrócił uwagę, że z nowego połączenie korzystać będą nie tylko pasażerowie lotniska, ale również pracownicy strefy ekonomicznej, goście Centrum Wystawienniczo-Kongresowego czy powstającego właśnie Podkarpackiego Centrum Nauki Kopernik.

To miejsce musimy przybliżyć do Rzeszowa. Temu właśnie służyć ma połączenie kolejowe, z niego korzystać będą też mieszkańcy czy pracownicy zlokalizowanych tutaj firm. Ta kolej pozwala nam nadrobić pewne braki sprzed lat. Przywracamy połączenie do Jasionki, bo dziś musimy inwestować nie tylko w coraz szersze drogi, ale również w kolej. Planowane zintegrowanie biletu da nam efekt przesiadania się z samochodów do pociągów – dodał marszałek.  

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaznaczyła, że połączenie kolejowe z lotniskiem jest konieczne, aby ruch pasażerski w aglomeracji rzeszowskiej odbywał się płynnie.

PKA docenili już nasi mieszkańcy. W pierwszym kwartale br. skorzystało z niej 70 tys. osób. Tyle osób zdecydowało się przesiąść z autobusów, samochodów osobowych na Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną. To dowód na to, że ten szybki, niskoemisyjny sposób przemieszczania się rzeczywiście jest ułatwieniem w przewożeniu pasażerów – mówiła wojewoda.

Adam Hamryszczak podkreślał, ze budowa linii kolejowej wpisuje się w strategię rozwoju Portu Lotniczego jak i Podkarpacia.

To ważna inwestycja dla naszych pasażerów. Jestem przekonany, że dzięki tego typu inwestycji nasze lotnisko trafi do europejskiej czołówki i z tego kryzysu, który dotknął naszą branżę wyjdziemy silniejsi – dodał prezes Hamryszczak. 

Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie Mieczysław Borowiec poinformował, że nowa linia będzie miała ok. 5 km, a przystanek przy lotnisku będzie połączony z terminalem. Borowiec zapowiedział, że niebawem wydana ma być decyzja o pozwoleniu na budowę. Prace przy budowie powinny rozpocząć się w I kwartale br. Inwestycja ma być gotowa za dwa lata. Pociąg z Rzeszowa na lotnisko ma przemieścić się maksymalnie w ciągu 15 minut.

Tekst i zdjęcia Tomasz Leyko
Biuro Prasowe UMWP