Miniatura artykułu
Także i w tym roku pandemia pokrzyżowała obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Zamiast uroczystej celebracji 230. rocznicy uchwalenia najważniejszego dokumentu w kraju i pierwszej w Europie konstytucji, zorganizowane zostały, skromne, ale dające odczuć ducha patriotyzmu obchody.
 
 
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny, w rzeszowskiej Farze. Uczestniczyli w niej między innymi wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek Władysław Ortyl, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości tradycyjnie przeszli na rzeszowski Rynek, gdzie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki gdzie złożono kwiaty.
 
Dziś, gromadząc się tu - w Rzeszowie odnosimy się do wielkich czynów naszych Ojców, mając na uwadze trudne okoliczności polityczne, w jakich musieli podejmować decyzje wpływające na losy Ojczyzny i całego polskiego społeczeństwa. Tego dnia oddajemy  
im hołd, a biało-czerwona flaga powiewająca na naszych ulicach i domach, symbolizuje nasz patriotyzm oraz umiłowanie do wolności i Polski Niepodległej. Powiedział marszałek Władysław Ortyl.
 
Foto Mateusz Romankiewicz
Biuro prasowe UMWP