Miniatura artykułuTo będzie nowoczesny a zarazem funkcjonalny i odpowiadający na potrzeby pracowników wymiaru sprawiedliwości budynek. Tak o powstającej nowej siedzibie Sądu Rejonowego w Przemyślu mówili uczestnicy konferencji prasowej. Budynek wraz z wyposażeniem ma kosztować ponad 66 mln złotych.

 

 Nowoczesny obiekt ma być wizytówką przemyskiego wymiaru sprawiedliwości. Powstaje w ramach projektu, który ministerstwo realizuje od pięciu lat: „Wymiar sprawiedliwości XXI wieku”. Projekt to nie tylko cyfrowa rewolucja w sądach, ale jak podkreślał w Przemyślu sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, to także inwestycje budowlane.

Potrzebujemy nowoczesnych sądów i taki właśnie budujemy w Przemyślu. To obecnie największa tego typu inwestycja na Podkarpaciu. Opiewa na ponad 66 mln złotych – powiedział minister Marcin Warchoł.

W konferencji prasowej, która odbyła się 1 lutego w gmachu Sądu Rejonowego przy ulicy Mickiewicza w Przemyślu uczestniczyli również: wicemarszałek Piotr Pilch, Senator RP Mieczysław Golba, Posłowie: Piotr Uruski i Tadeusz Chrzan, Prezes Sądu Rejonowego w Przemyślu Grzegorz Szynal, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

Wicemarszałek Piotr Pilch, który reprezentował w tym spotkaniu Samorząd Województwa Podkarpackiego, podkreślał, jak ważna jest to dla Przemyśla inwestycja:

To będą nie tylko nowe, lepsze warunki pracy dla sędziów i pracowników sądu, ale także dla interesantów. Dziękuję, że polski rząd podjął decyzję o budowie nowego gmachu sądu, dziękuję także naszym parlamentarzystom za zaangażowanie w to przedsięwzięcie – podkreślał wicemarszałek Pilch.

Nowy budynek sądu ma poprawić warunki pracy i zwiększyć powierzchnię z obecnych niespełna 2 tys. metrów kwadratowych do ponad 7,7 tys. m2 (wraz z dotychczasową siedzibą) Projekt gmachu wykonała krakowska pracownia projektowa F-11. Budynek będzie wpisywał się w istniejący gmach, tworząc wspólną przestrzeń. Największym wyzwaniem dla architektów była różnica terenu pomiędzy ulicami Mickiewicza i Tuwima – gdzie znajduje się działka, na której powstaje nowy gmach. Pracownia F-11 znalazła na to rozwiązania, proponując jednocześnie wiele ciekawych, nowoczesnych rozwiązań:

Na szczególną uwagę zasługiwać może propozycja dużego doświetlenia atrium, poprzez zastosowanie oszklenia holu i uzyskanie większej ilości światła słonecznego w strefie, w której odbywać się będzie obsługa interesantów – mówią architekci.

Inwestycję realizuje podkarpacka firma KARPAT-BUD, co jak podkreślał prezydent Przemyśla ma znaczenie dla lokalnego biznesu:

To również wsparcie dla lokalnego biznesu – m.in. dla przemyskich i podkarpackich firm budowlanych. A to bardzo ważne z punktu widzenia pobudzenia gospodarczego – zwłaszcza w okresie pandemii, w którym – jak powszechnie wiadomo – wiele firm boryka się z potężnymi problemami. Tym bardziej więc takie inwestycje w infrastrukturę są tu nieocenione – powiedział Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun.

Inwestycja finansowana jest w całości ze środków budżetu państwa. Okres realizacji zadania nie powinien przekroczyć zgodnie z umową 42 miesięcy.

Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP