Miniatura artykułuO inwestycjach związanych z Podkarpacką Koleją Aglomeracyjną, jej atutach oraz znaczeniu dla rozwoju województwa rozmawiano dziś na konferencji PKG online, która poprzedza II edycję Podkarpackiego Kongresu Gospodarczego. Udział w debacie wziął wicemarszałek Piotr Pilch.

 

 

Wicemarszałek Piotr Pilch zaprezentował założenia dotyczące funkcjonowania Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, mówił o inwestycjach związanych z jej uruchomieniem, trasach i dalszym planowanym rozwojem:

To największy projekt infrastrukturalny województwa podkarpackiego, bo mówimy o środkach rzędu ponad 600 mln złotych. Tak wielkiego projektu jeszcze nie realizowaliśmy. W ostatnich latach Podkarpacie bardzo szybko się rozwinęło, a Rzeszów awansował do grona miast metropolitarnych, gdzie tego typu kolej jest potrzebna. Trzeba jednak podkreślić, że jest to projekt nie tylko samorządu województwa, ale wielu samorządów, które są położone na tych czterech liniach, bo samorządy mają za zadanie wybudować przy stacjach kolejowych parkingi. Chodzi o to, żeby dojechać do parkingu i przesiąść się do kolei aglomeracyjnej. Wtedy dopiero cały ten system logistyczny zadziała – mówił wicemarszałek.

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna została uruchomiona na liniach: Rzeszów – Dębica, Rzeszów – Przeworsk, Rzeszów – Strzyżów. W niedługim czasie zostanie też uruchomiona linia Rzeszów – Kolbuszowa. Piąta trasa PKA związana jest z budową nowego szlaku kolejowego do Jasionki.

Jakub Majewski – analityk i specjalista w zakresie logistyki, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim - mówił o współczesnych zaletach komunikowania miast przy pomocy kolei, jej funkcji miastotwórczej i zaletach związanych z szybkim i sprawnym przemieszczaniem się ludzi:

Budowa nowych linii kolejowych to rzecz, z którą spotykamy się od niedawna i cieszę się, że ten trend się współcześnie umacnia. Mamy kilka takich przykładów w Polsce, gdzie do lotniska doprowadzono linie kolejowe, jak w Szczecinie, Lublinie, czy w Warszawie. Linia kolejowa, która będzie komunikowała Rzeszów z lotniskiem w Jasionce będzie też służyła ludziom pracującym w strefie funkcjonującej przy lotnisku, a to bardzo ważne. Jeżeli już budujemy linię kolejową, to musimy mieć na nią pomysł – powiedział, jednocześnie zwracając uwagę na zalety funkcjonowania kolei dla gospodarki i sprawnego przemieszczania się mieszkańców:

Kolej jest niezwykle atrakcyjnym środkiem transportu szybkim i bezpiecznym, bardzo często tańszym niż podróżowanie chociażby własnym samochodem, a przede wszystkim takim, który spina ten system komunikacji publicznej, do którego można dojechać rowerem, samochodem, albo dojść pieszo. Mam nadzieję, że ta kolej, która rzeczywiście bardzo intensywnie ma funkcjonować wokół Rzeszowa, będzie pączkowała swoim entuzjazmem do pozostałych części regionu i tam też będzie przybywało połączeń, bo to co jest bardzo ważne i jest atutem tego projektu to częstotliwość połączeń. Tylko w ten sposób można kogoś przekonać do tego, żeby pasażer powrócił do kolei, która przez jakiś czas nie była pierwszym wyborem – podkreślał Jakub Majewski.

Wicemarszałek Pilch z zadowoleniem odniósł się do sukcesu, jaki w pierwszych dniach odnotowała uruchomiona pierwszego stycznia Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna:

Tylko w pierwszych dwóch tygodniach funkcjonowania z Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej skorzystało ponad 21 tysięcy osób, a przecież nie korzystali z niej jeszcze uczniowie i studenci, a to naprawdę duży klient – podkreślił Piotr Pilch, który mówił też o powodzeniu, jakim wśród pasażerów cieszą się inne połączenia kolejowe przebiegające przez Podkarpacie:

Powodzeniem cieszą się pociągi z Zagórza do Krakowa, ale warto też wspomnieć o międzynarodowych połączeniach, jak z Przemyśla do Kijowa, czy Odessy. Po mniej więcej półtora roku funkcjonowania tych kilku pociągów, świętowaliśmy w Przemyślu milionowego pasażera ze Wschodu. Teraz mamy zapewnienia o połączniach z kilkoma nowymi stolicami, jak: Berlin, Praga, Budapeszt, Bratysława. Być może w niedługim czasie Podkarpacie stanie się ważnym węzłem kolejowym. Te pociągi pojawiają się w ofertach przewoźników i to się na pewno będzie dalej rozwijać – wyraził nadzieję wicemarszałek, zapowiadając jednocześnie nowe połączenia w regionie:

Będziemy też uruchamiać pociągi na linii Mielec – Dębica. Nie było tam przez wiele lat przejazdu, a teraz cztery pary pociągów będą obsługiwać tę linię.

Konferencje PKG z transmisją online to cykl spotkań, które poprzedzają II edycję Podkarpackiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie ma za zadanie pobudzić innowacyjność oraz stworzyć mechanizmy współpracy między biznesem, nauką, samorządem i administracją państwową. To także przestrzeń do dyskusji dla kluczowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem województwa podkarpackiego.

Tekst: D. Kozik

Biuro Prasowe UMWP