Zdjęcie Pierwszej DamyPrzebywające na różnych oddziałach szpitalnych w Rzeszowie i Łańcucie dzieci mogą kontynuować edukację, poszerzać horyzonty i odnajdować pasje, dzięki zajęciom w ramach Zespołu Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej. Z podopiecznymi placówki Pierwsza Dama rozmawiała dzisiaj o nauce, zainteresowaniach, zbliżających się świętach i nadziejach na nowy rok.

 Zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 18 lat prowadzone są w szpitalu, ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjnym i w centrum medycznym. W zależności od stanu zdrowia podopiecznego nauka odbywa się w świetlicy lub indywidualnie, w sali szpitalnej.  W związku z zawieszeniem lekcji szkolnych w tradycyjnej formie, na oddziałach, na które nauczyciele nie mogą wejść, praca prowadzona jest zdalnie. Dzięki nowoczesnej technologii w spotkaniu z Pierwszą Damą, mogły uczestniczyć nie tylko dzieci przebywające w ośrodku, ale również młodzi pacjenci ze szpitalnych oddziałów dziecięcych: onkohematologii i endokrynologii.

Podczas rozmowy on-line z Pierwszą Damą uczniowie wszystkich grup opowiadali o nauce, o udziale w pozaszkolnych konkursach i przedsięwzięciach oraz o swoich zainteresowaniach. Dzieci co roku uczestniczą w akcji „Narodowe Czytanie”, chętnie biorą udział w imprezach utrwalających wiedzę o ważnych wydarzeniach historycznych, obchodzą m.in. Dzień Ziemi, Dzień Teatru, Dzień Papieski i Dzień Dziecka. Okres przedświąteczny wypełniają im spotkania wigilijne i wspólne kolędowanie, w poprzednich latach organizowane były również bale karnawałowe i zabawy. Z okazji spotkania z Pierwszą Damą uczniowie przygotowali świąteczną, muzyczną niespodziankę. Mówili też o szkolnych przyjaźniach, świętach, które wszyscy zamierzają spędzić w rodzinnym gronie i nadziejach na kolejny rok. Małżonkę Prezydenta pytali o tradycje, które wyniosła z rodzinnego domu, przy tej okazji rozmawiano też o specyfice świątecznych zwyczajów w poszczególnych regionach Polski.

Nauczyciele i wychowawcy, chcąc indywidualnie podchodzić do ucznia, opracowują programy autorskie i innowacje dostosowane do potrzeb szkoły szpitalnej.  Aby urozmaicić dzieciom pobyt w szkole i pomóc im zapomnieć o chorobie, angażują podopiecznych w realizację oryginalnych projektów, jak grupa kabaretowa „Lubię to” i Zespół Bajkersi, do których należą zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. W szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski. Dzięki niemu uczniowie - pod kierunkiem nauczycieli - angażują się w ważne inicjatywy społeczne, jak akcja „Kartka dla Powstańca”. 

Młodzież prowadzi również szkolną gazetkę: „Pigułka Radości", która wydawana jest od 1995 roku. Pacjenci dziecięcych oddziałów publikują w niej swoje wiersze, dzielą się wrażeniami z pobytu w szpitalu, polecają ciekawe książki i filmy. Obecnie gazetka ma formę multimedialną. – Jestem pod wielkim wrażeniem Waszej aktywności. Wasza radość, pogoda ducha i humor są ogromnie ważne. Pielęgnujcie w sobie tę wspaniałą energię – mówiła Pierwsza Dama podczas składania najmłodszym bożonarodzeniowych życzeń. Małżonka Prezydenta wyraziła nadzieję, że przyszły rok przyniesie uczniom, nauczycielom i medykom wytchnienie, powrót do normalności i wiele zdrowia. Para prezydencka przekazała uczniom szkoły szpitalnej upominki z logo prezydenckiej kancelarii. Dzieci wysłały do Pałacu Prezydenckiego własnoręcznie wykonane anioły.

Szkoła powstała w 1990 roku, a działalność prowadzi w trzech placówkach – w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, w Klinicznym Regionalnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym w Rzeszowie oraz w Centrum Medycznym w Łańcucie.

 

 Tekst w oparciu o relację biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP

Fot. Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP/KSW2