Zdjęcie z wydarzenia

Sposób na sukces” to ogólnopolski konkurs organizowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie już od 2000 r. Jego ideą jest promowanie różnorodnych form przedsiębiorczości, podejmowanych przez firmy, samorządy i organizacje pozarządowe, przyczyniających się do rozwoju obszarów wiejskich. W jednej z kategorii zwyciężyli przedstawiciele Podkarpacia!

 

Dziś, tj. 17 grudnia, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, wicemarszałek Piotr Pilch pogratulował i wręczył upominek laureatom tegorocznej edycji konkursu w kategorii rodzinnej. Zostali nimi Monika i Krzysztof Stanisławczykowie, którzy w Komborni prowadzą Winnicę Widokową. Oprócz wina promują także ekoturystykę. A nagrodzony w konkursie projekt nosi nazwę: „Ekoturystyka na bazie winnicy prowadzonej w miejscowości Kombornia”.

Gratuluję Państwu zwycięstwa na tak dużą skalę. Cieszę się, że lokalni, podkarpaccy przedsiębiorcy tworzą wino, które jest znane w całej Polsce. Niezwykłe jest również to, że działają Państwo w tak trudnym i niesprzyjających dla wielu branż okresie pandemii. Gratuluję sukcesu! – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.

Winnica istnieje od 2012 r. Krzysztof Stanisławczyk wraz z rodziną uprawia na 4 hektarach ok. 26 000 sadzonek winorośli. Lokalizacja winnicy jest szczególna – południowe zbocze wzgórza Działy – które stwarzają wyjątkowo korzystne warunki do uprawy. Zbocze jest nasłonecznione, osłonięte od wiatrów północnych, przewiewne. Uprawy znajdują się na lessowej glebie, pod którą znajduje się skała. Goście mają do dyspozycji taras widokowy z niesamowitą panoramą - od słynnych Bieszczadzkich Połonin aż po rozświetlone po zmroku miasta i miasteczka: Iwonicz Zdrój, Krosno czy Jedlicze. Widokowa znajduje się na wysokości 470 m n.p.m., dlatego można tu podziwiać Pogórze Gorlickie, a przy sprzyjających warunkach nawet dostrzec dalekie Tatry.

Partnerem konkursu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast patronat honorowy sprawuje Prezydenta RP Andrzej Duda.

Natalia Mierzwa-Sowa

Kancelaria Zarządu UMWP

Fot. M. Konopka