Zdjęcie z wydarzeniaBicie dzwonu „Głos Nienarodzonych” przez niemal całą niedzielę, 29 listopada, słychać było z Parku Papieskiego w Rzeszowie. W taki między innymi sposób  obchodzony jest w tym roku Marsz dla Życia i Rodziny. Inna formuła była konieczna ze względu na pandemię.

 

Dzwon powstał w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu z inicjatywy działającej na Podkarpaciu fundacji ŻYCIU TAK. Znalazły się na nim m.in. słowa ks. Jerzego Popiełuszki: „Życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”. W parku stanął na czas akcji obok pomnika św. Jana Pawła II.

Ma uwrażliwiać i pobudzać narody do obrony niezbywalnego prawa do życia dziecka poczętego – mówi pomysłodawca inicjatywy oraz wiceprezes fundacji Bogdan Romaniuk.

Dzwon waży tonę i wykonany został z brązu. Pierwszy raz uderzył w niego papież Franciszek, dokładnie 23 września na audiencji generalnej w Watykanie. W Parku Papieskim w dzwon mógł uderzyć każdy, kto chciał zamanifestować swoją postawę „pro life” i przypieczętować swój udział w marszu. Przychodziły zwykle całe rodziny i wszyscy po kolei uderzali w dzwon.

Trzeba mieć trochę siły, żeby w niego uderzyć, żeby godnie zabrzmiał. Dzieciom trochę pomogłem – mówił jeden z uczestników wydarzenia.

W samo południe, po wspólnie odmówionej modlitwie Anioł Pański, w dzwon uderzył także marszałek Władysław Ortyl, a wraz z nim poseł Fryderyk Kapinos, Bogdan Romaniuk oraz Wojciech Buczak – były poseł, obecnie wicedyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Cieszę się, że ludzie przychodzą tu całymi rodzinami, manifestują swoją postawę „za życiem”. Dla mnie to też jest wyjątkowe przeżycie, które myślę dotyczy każdego, kto pozytywnie myśli, kto opowiada się za obroną życia – mówił marszałek Ortyl.

W ramach marszu oprócz wydarzenia w Parku Papieskim, organizatorzy zaplanowali także adorację Najświętszego Sakramentu w intencji obrony życia dzieci nienarodzonych, trwającą od godz. 8:00 do 17:00 w kościele Akademickim św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie oraz modlitwę w łączności on-line dla tych, którzy nie mogli wziąć udziału w dwóch pierwszych formach tegorocznego marszu.

Organizatorami Marszu dla Życia i Rodziny są: Fundacja ŻYCIU TAK oraz Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Rzeszowskiej pod patronatem m.in. Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby.

Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP