Miniatura artykułu: Wyróżniono najlepszych pszczelarzyRozstrzygnięto konkurs na „Najlepszą Pasiekę Podkarpacia 2020”. Ta wieloletnia tradycja uhonorowania pracy podkarpackich pszczelarzy, jest częścią Podkarpackiego Święta Miodu, cyklicznie odbywającego się w naszym województwie. Nagrody laureatom wręczył marszałek Piotr Pilch.

Wicemarszałek Piotr Pilch, zwracając się do pszczelarzy, mówił między innymi o działaniach samorządu województwa prowadzonych w zakresie promocji pszczelarstwa na Podkarpaciu:

- Od sześciu lat Samorząd Województwa Podkarpackiego prowadzi kampanię edukacyjną dotyczącą roli pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie. Najważniejszym jej elementem jest sadzenie drzew miododajnych. W ciągu sześciu lat, za około 500 tysięcy złotych zakupiliśmy ponad 30 tysięcy sztuk takich sadzonek, które zostały posadzone na Podkarpaciu. Były to między innymi: lipy, akacje oraz klony – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch, który jednocześnie złożył gratulacje zwycięzcom:

- Jesteście laureatami tego konkursu i serdecznie Wam dziś gratuluję. Ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich zakupiliśmy, jak sądzę, bardzo przydatne nagrody, które ułatwią Wam prace w pasiekach - powiedział wicemarszałek Pilch.

Do gratulacji składanych zwycięzcom dołączył także prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon.

Tegoroczne święto miodu, z uwagi na panujące obostrzenia sanitarne, nie mogło odbyć się w tradycyjnej formule. Jednak z uwagi na konieczność zachowania ciągłości konkursu, postanowiono docenić pszczelarzy z Podkarpacia. Konkurs został zorganizowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego wspólnie z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Rzeszowie, w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020-2021.

Laureatami Konkursu „Najlepsza Pasieka Podkarpacia 2020 r.” zostali: Sebastian Stanisławski (I miejsce), Józef Kubacki (II miejsce) i Andrzej Jakiel (III miejsce). Z kolei nagrody wyróżnienia odebrali: Dariusz Łoza i Sławomir Witas.

Tekst i fot. D. Kozik

Biuro Prasowe UMWP