Miniatura artykułu

 

Dyskusja dotycząca sytuacji związanej z pandemią COVID oraz walki z nią zdominowała październikową sesję sejmiku. Radni spotkali się zdalnie. Debatowali także o pomocy finansowej dla samorządów z regionu i zdecydowali o objęciu przez samorząd kolejnych udziałów w Spółce Port Lotniczy „Rzeszów – Jasionka”. Podczas październikowej sesji w poczet Zasłużonych dla Województwa Podkarpackiego przyjęty został pośmiertnie śp. Stanisław Padykuła.

Najwięcej uwagi radni poświęcili debacie na temat walki z pandemią. Skupili uwagę na informacji prezentowanej przez wojewodę podkarpackiego i zarząd województwa o sytuacji w województwie oraz o działaniach podejmowanych przez wojewodę i marszałka.

- W naszym działaniu najważniejsza jest ciężka praca, zaangażowanie w sprawy walki z pandemią, pamięć o tych, którzy są na pierwszej linii, ale także wielka solidarność i wzajemna troska jeden o drugiego - mówił o sytuacji pandemicznej marszałek Władysław Ortyl, podkreślając, że jest ona bez precedensu. 

- Sytuacja, którą mamy teraz, nie może być porównywana z niczym, co znamy, a jedynie z epidemią sprzed 100 lat – mówiła w czasie sejmiku wojewoda podkarpacki Ewa Leniart szczegółowo prezentując działania, jakie podejmuje na rzecz walki z pandemią.

Walka ta jest dla nas dziś sprawą najważniejszą. Do tej pory od początku pandemii wynik dodatni w badaniu na koronawirusa uzyskało w regionie 15 817 osób. Zmarło 299 osób, a  6328 osób wyzdrowiało. Ale ponad 9 tysięcy osób w naszym regionie jest aktywnie chorych. Dziś mamy na Podkarpaciu 729 zachorowań. Cały czas musimy pamiętać o zasadach, które mają wpływ na nasze zdrowie – dystans, maseczki, dezynfekcja – mówiła w czasie sejmiku wojewoda Ewa Leniart. – Na dziś z decyzji wojewody w regionie jest 988 łóżek dedykowanych pacjentom z Covid 19. Dotyczy to różnych podmiotów, także tych prowadzonych przez samorząd województwa. W przemyskim szpitalu wojewódzkim pani dyrektor stworzyła 248 łóżek dedykowanych dla pacjentów oraz 31 miejsc respiratorowych - mówiła wojewoda dziękując wszystkim, którzy zaangażowani są w walkę z Covid 19 i tym, którzy tworzą warunki do tej walki.  

Wojewoda podkreślała także powstanie kolejnych miejsc na Podkarpaciu, dedykowanych walce z koronawirusem. Są to placówki w Jarosławiu, w Sanoku i w Dębicy. Powstają także dwa izolatoria, jedno z nich będzie prowadziło centrum medyczne Medyk, drugie w Przemyślu poprowadzi Caritas Diecezji Przemyskiej. Będzie tam ogółem 188 miejsc dla osób chorych, które nie mogą zostać poddane izolacji domowej, a nie potrzebują miejsc w szpitalach.

W czasie sejmikowej dyskusji wojewoda mówiła także o prawie 20 mln złotych z budżetu państwa, które wykorzystane zostały, by wesprzeć walkę z pandemią. Te pieniądze trafiły między innymi do sanatorium przeciwgruźliczego w Górnie, szpitali w: Łańcucie, Mielcu, Jaśle, Sanoku Przemyślu, Rzeszowie czy Brzozowie.

- Milionami złotych wsparliśmy także sanepid, by stworzyć właściwe warunki pracy w tym trudnym czasie – mówiła wojewoda Ewa Leniart -  Od początku pandemii za pośrednictwem wojewody przekazano ogromne ilości środków  ochrony indywidualnej - 95 tysięcy sztuk kombinezonów, ponad 53 tysiące sztuk maseczek najwyższej klasy, ponad 198 tysięcy maseczek FFP2, ponad 3 mln maseczek chirurgicznych i ponad 2 mln rękawiczek ochronnych – podkreślała wojewoda Leniart - Apeluję, abyśmy blisko współdziałali, wyrażali solidarność, znali i widzieli potrzeby, rozumieli, co możemy zrobić, by wspólnie pokonać pandemię.

Wojewoda wielokrotnie dziękowała wszystkim instytucjom i ludziom, którzy na różnych szczeblach i poziomach zajmują się walką z koronawirusem. 

Sytuację w szpitalach wojewódzkich w regionie przedstawił w czasie dyskusji marszałek Władysław Ortyl.

- Sytuacja pandemiczna się zmienia, ale my cały czas działamy, aby robić więcej dla bezpieczeństwa mieszkańców Podkarpacia. Mamy w naszych wojewódzkich placówkach coraz więcej łóżek dla chorych z Covid 19. W sobotę łóżek covidowych w naszych placówkach było 218, na dziś jest ponad 100 więcej – czyli ponad 300. Za chwilę dołączy do tej liczby kolejnych 50 łóżek w naszym szpitalu numer 1 na pulmunologii. Mamy wolne respiratory. Już wkrótce trafi do nas kolejnych 13 respiratorów – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek mówił także o nowych zakupach dokonywanych przez samorząd województwa – Zamawiamy kolejnych 30 respiratorów i 30 kardiomonitorów do naszego sytemu ochrony zdrowia – mówił marszałek Ortyl - Przygotowujemy też kolejnych 60 łóżek tzw. „covidowych”. Do tej pory samorząd przeznaczył 27 mln na działania „przeciwcovidowe” w ramach RPO WP 2014-2020. Przeznaczamy kolejne miliony na te potrzeby. Dzisiejsza sytuacja jest bez precedensu. Musimy myśleć o wspólnym celu i być solidarni w tym trudnym momencie, aby uporać się z pandemią – podkreślał marszałek.

O sytuacji epidemicznej w regionie mówił także w czasie sesji Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor.

- Analizując sytuację epidemiczną na przestrzeni ostatnich miesięcy widzimy, że zapadalność na koronawirusa na Podkarpaciu na początku epidemii była mniejsza. Niestety, teraz bardzo się to zmieniło, a zapadalność znacznie się zwiększyła. Nasz region jest w tym momencie na 5 miejscu pod tym względem w Polsce. W tej chwili najwięcej zakażonych  jest w Rzeszowie, w powiatach mieleckim, dębickim, sanockim, rzeszowskim. Najmniej zachorowań mamy w tej chwili w powiatach bieszczadzkim i niżańskim - mówił podkarpacki inspektor Adam Sidor. W tej chwili mamy 650 osób hospitalizowanych.

Inspektor mówił o zmianach, jakie dotyczą monitorowania sytuacji i diagnostyki.

- Od niedawna to lekarze POZ kierują chorych na badania pod kątem koronawirusa. Mamy 26 punktów drive thru w regionie. Możemy robić ponad 700 badań przesiewowych na dobę, rozkłada się to na 3 laboratoria główne i 6 szpitalnych. Chcemy też wprowadzić ułatwienia, by wychodzić naprzeciw potrzebom. Chcemy, aby w każdym ZOL i DPS były zespoły, które będą przeszkolone do pobierania próbek na bieżąco – zaznaczył inspektor Sidor.

- Życzmy sobie wszyscy dużo zdrowia i solidarności, którą możemy teraz ukazywać w praktyce – podsumował debatę przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, wielokrotnie dziękując wszystkim zaangażowanym w zwalczanie pandemii.

Podczas sesji radni zdecydowali o pośmiertnym przyznaniu Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”  śp. Stanisławowi Padykule. Przed 25 laty gdy w Polsce powstawały strefy ekonomiczne, pierwsza z nich stworzona została w Mielcu. Stanisław Padykuła, który wcześniej przez długie lata pracował w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego – Polskie Zakłady Lotnicze Mielec, w 1995 roku był wiceministrem przemysłu, a później wiceprezesem Agencji Rozwoju Przemysłu. To właśnie on mocno wspierał działania dążące do stworzenia prawodawstwa umożliwiającego funkcjonowanie tego typu obszarów w Polsce.

- Po latach świetnie widzimy, jak ważne dla naszego regionu były decyzje – podkreślał marszałek Władysław Ortyl prezentując sylwetkę nowego „Zasłużonego”. Radni jednogłośnie przyjęli tą propozycję.

W czasie październikowej sesji zdecydowano także o udzieleniu pomocy finansowej dla  samorządów z regionu. Powiat lubaczowski decyzją radnych otrzyma z  budżetu województwa pomoc w wysokości 50 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną spożytkowane na rozbudowę magazynu dla Muzeum Kresów w Lubaczowie. Te pieniądze wraz ze środkami powiatu lubaczowskiego będą wkładem własnym do realizacji zadania z udziałem dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wartego 300 tysiące złotych.

Sejmik zdecydował także o rozszerzeniu możliwości wykorzystania przez gminy Komańcza i Zagórz kwoty 240 tysięcy złotych, którą już w sierpniu radni przyznali po połowie obu samorządom. Za pieniądze przyznane wtedy na zakup sprzętu do zimowego utrzymania chodników, dzięki decyzji radnych województwa, gminy będą mogły kupić dodatkowo sprzęt do utrzymania chodników także w lecie.

Radni poświecili także czas na kwestię funkcjonowania w czasie pandemii Spółki Port Lotniczy „Rzeszów – Jasionka”. Zarząd spółki zwrócił się z wnioskiem o podwyższenie jej kapitału zakładowego o kwotę 10 mln złotych. Ma to być dokapitalizowanie spółki i posłuży do spłaty kredytów zaciągniętych jako wkład własny do inwestycji realizowanych na lotnisku w ramach RPO WP 2007-2013.

- Wszyscy chcemy, aby lotnisko dobrze funkcjonowało, pomimo tego co się wokół nas dzieje. Mamy pomoc rządu, my pomagamy, to jest nasza wspólna sprawa – mówił w czasie sesji marszałek Władysław Ortyl.

O sytuacji spółki mówił jej prezes Adam Hamryszczak. 

- W 2020 roku planowaliśmy obsłużyć ponad 800 tysięcy pasażerów. To był realny plan. W 2019 obsłużyliśmy ponad 770 tysięcy pasażerów i był to rekord. W 2019 wrósł nam ruch czarterowy, wzmacnialiśmy współpracę z Lufthansą. Od 15 marca 2020 mieliśmy zakaz realizowania połączeń. Do końca maja nie było połączeń krajowych, zaczęliśmy na nowo w czerwcu jako jedno z pierwszych lotnisk w Polsce. W czasie wakacji mieliśmy nowe połączenia - Burgas, Zadar, Barcelona, Saloniki. Uruchomiliśmy połączenia do Gdańska i Szczecina –  podkreślał prezes Hamryszczak, ukazując pracę spółki. Mówił także o tym, że z powodów epidemicznych sezon zimowy jest trudny i spadki ilości pasażerów będą wysokie, a lotnisko być może obsłuży w 2020 roku pół miliona pasażerów mniej niż przez rokiem. To oznacza także znaczący spadek przychodów.  

Prezes przekazał, jakie działania są podejmowane, aby ograniczyć koszty funkcjonowania spółki. Podkreślał, że pomimo ogromnej konkurencji pomiędzy regionalnymi portami udało się na Podkarpacie ściągnąć przewoźnika – firmę WizzAir, która od 6 listopada ma obsługiwać trasę Rzeszów - Eindhoven.

Radni zdecydowali o objęciu 100 tysięcy dodatkowych udziałów w spółce. Część sejmikowej  debaty poświecili także na kwestie inwestycji zgłoszonych do Krajowego Planu Odbudowy. W czasie sesji radni zdecydowali również o zmianie statutów szpitali w Przemyślu, Krośnie, Jarosławiu   i Tarnobrzegu oraz przemyskiego pogotowia.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży

Video Mateusz Romankiewicz 

Biuro Prasowe UMWP