201001 IT KongresKilkuset specjalistów od sztucznej inteligencji rozmawiało o wyzwaniach w systemach teleinformatycznych. Wszystko za sprawą Kongresu Profesjonalistów IT, który po trzech latach przerwy, dzięki samorządowi województwa wrócił do Rzeszowa.

 

Jak podkreśliła wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus:

Sektor teleinformatyczny, to przyszłość naszego regionu. Dzięki współpracy strefy biznesu, samorządu i sektora nauki, nasi informatycy są poszukiwani na rynku, a firmy IT podbijają rynki na całym świecie – powiedziała wicemarszałek Draus.

Po raz pierwszy Kongres odbywa się jako Forum Inteligentnych Specjalizacji Województwa Podkarpackiego, stając się tym samym częścią procesu przedsiębiorczego odkrywania. Proces ten jest jednym z najważniejszych instrumentów wykorzystywanych w pracach nad przygotowaniem nowej Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2030.

Wnioski z Forum będą analizowane przez ekspertów opracowujących strategię, przyczyniając się do bardziej precyzyjnego określenia kształtu i zakresu Inteligentnej specjalizacji ICT.

Tematem przewodnim tegorocznego Forum była AI – sztuczna inteligencja. W swojej prezentacji Paweł Rzeszuciński, Chief Data Scientist, Codewise wskazał na trendy w sztucznej inteligencji, między innymi na rosnący udział maszynowego uczenia. I tak na przykład wskazał, że aż „75% oglądanych filmów Netlfixa jest generowanych dzięki sztucznej inteligencji. System sprawdza nasze preferencje i dostosowuje ofertę”.

 

Na zdjęciu uczestnicy kongresu

Na zdjęciu uczestnicy kongresu

Na zdjęciu uczestnicy kongresu

Tekst: P. Rak/ D. Kozik

Fot.: P. Rak.

UMWP