Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt w tradycji polskiej wsi. Obchodzone od stuleci są wyjątkowym czasem dla rolników, którzy tego dnia dziękują za otrzymane plony. Dziś, 13 września w Zawadzie pod Dębicą, odbyły się jubileuszowe, bo już 20. Dożynki Województwa Podkarpackiego, które były połączone z 100. rocznicą koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Boskiej w Zawadzie.

Udział w uroczystościach dożynkowych wzięli m.in.: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, parlamentarzyści, Radni Województwa Podkarpackiego z wiceprzewodniczącym sejmiku Czesławem Łączakiem na czele, przedstawiciele samorządów terytorialnych z Podkarpacia, a także przedstawiciele służb mundurowych, instytucji samorządowych oraz duchowieństwa.

Elżbieta Witek Marszałek Sejmu RP, skierowała w trakcie dożynek kilka słów do uczestników:

Spotykamy się na uroczystości dożynkowej dziękując za plony rolnikom i panu Bogu. Polacy bardzo wiele zawdzięczają wsi i pracy na roli. Tu na Podkarpaciu w sposób niezwykle silny widać jak państwo pielęgnujcie te tradycje, jak bardzo jesteście do niej przywiązani i pięknie przekazujcie ją następnym pokoleniom. Należy się dla was za to szacunek. Dziękuje za wasz trud, pracę i poświęcenie, a także za to, że mamy na naszych polskich stołach chleb - mówiła Marszałek Sejmu RP.

Marszałek Władysław Ortyl odczytał na dożynkach list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany z tej okazji do podkarpackich rolników. W liście prezydent dziękował rolnikom za pracę:

Dziękuję za Państwa całoroczną trudną pracę, za obfite plony, które wydaje żyzna ziemia tego pięknego regionu. W imieniu Rzeczypospolitej składam też Państwu uroczyste podziękowanie za wierne zachowywanie fundamentalnych wartości i tradycji, bez których polskość nie mogłaby trwać i się rozwijać, za ofiarną obronę i gospodarską troskę nad powierzonym Państwa opiece skrawem naszej Ojczyzny – pisał w liście prezydent RP Andrzej Duda.

W swoim przemówieniu marszałek zwrócił uwagę na szczególny charakter tegorocznych dożynek, które są wspólnie świętowane z 100. rocznicą koronacji obrazu, jednocześnie dziękował wszystkim za przygotowanie święta plonów:

Pragnę z całego serca podziękować za piękną uroczystość, będącą wyrazem wdzięczności Panu Bogu – złożonym przez nas – mieszkańców Podkarpacia - za błogosławieństwo i pomyślność tegorocznych zbiorów. Dziś wszyscy składamy także dzięki Matce Bożej Zawadzkiej za opiekę i otrzymane łaski oraz zawierzamy po raz kolejny wspólnotę Kościoła Jej wstawiennictwu – powiedział marszałek, który odniósł się także do niełatwych okoliczności, w jakich przyszło organizować tegoroczne święto plonów. I choć żyjemy w czasach, które wystawiły ludzi i świat na wielką próbę, napełniając wielu lękiem oraz niepewnością, to my z tej próby chcemy wyjść zwycięsko, w poczuciu solidarności, empatii, roztropności i szacunku dla bliźnich. Wierzymy, że pomoże nam w tym zawierzenie naszych spraw w orędownictwo Matce Bożej z Zawady – mówił do uczestników dożynek Władysław Ortyl.

Uroczysta Msza święta, która jest integralną częścią każdego Święta Plonów została odprawiona pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego Seniora Kardynała Stanisława Dziwisza oraz Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża.

W swoim kazaniu skierowanym do wiernych zgromadzonych na mszy polowej przed Kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, kardynał Stanisław Dziwisz mówił o szczególnej roli sanktuariów maryjnych, gdzie Matka Najświętsza spotyka się ze swoimi wiernymi:

Takim szczególnym miejscem jest ta świątynia w Zawadzie tętniąca życiem i wiarą mieszkańców tej ziemi. To przed oblicze Matki Boskiej ukazanej na tym łaskami słynącym obrazie, wierni przynoszą swoje troski i zmartwienia, a jednocześnie dziękują za wysłuchane modlitwy – powiedział kardynał Dziwisz, który na zakończenie podziękował za tegoroczne plony:

Dziś w Zawadzie w trakcie dożynek dziękujemy Bogu za tegoroczne plony i modlimy się, aby chleba naszego powszedniego nie zabrakło w naszej Ojczyźnie i na świecie – powiedział.

Po mszy świętej nastąpił uroczysty przemarsz grup wieńcowych przed ołtarzem i błogosławieństwo wieńców. Następnie starostowie dożynek: Marianna Miazga oraz Daniel Machala uroczyście przekazali gospodarzowi Województwa Podkarpackiego - marszałkowi Władysławowi Ortylowi chleb, będący symbolem obfitości i ciężkiej, całorocznej pracy rolników.

W uroczystościach w Zawadzie udział wzięło kilka tysięcy osób, wśród nich byli także mieszkańcy Małopolski, którzy z racji bliskości geograficznej pielgrzymują do łaskami słynącego Obrazu Matki Boskiej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Chór Katedralny z Tarnowa.

Wizerunek Najświętszej Maryi Panny czczony jest w Zawadzie od ponad 400 lat.
W XVI wieku malowidło było własnością rodową zasłużonej dla tych ziem rodziny Ligęzów, którzy otaczali go szczególną czcią. Wieść o cudownym obrazie w pałacu Ligęzów rozeszła się szybko po okolicy, toteż, aby go udostępnić szerokim rzeszom czcicieli, przeniesiono go z pałacu do kaplicy wybudowanej pod koniec XVI wieku. Od tamtej pory kult Matki Bożej z Zawady szerzył się i rozwijał. Przez stulecia Jej wizerunek otaczany był czcią wiernych. Pielgrzymowali tu oni, by dziękować za otrzymane łaski i wypraszać kolejne. Świadectwa i dowody żywego kultu liczą sobie ponad cztery stulecia. Przed stu laty papież Pius X polecił ukoronować obraz Bożej Rodzicielki, jako świadectwo żywej wiary, czci i cudów jakich doświadczali wierni przez wieki.

Fotogaleria dostępna na naszym Facebooku.

Tekst i fot.: D. Kozik
Video: S.Kieszkowski
BP UMWP