IMG 1999 1200x800Pandemia koronawirusa okazała się sporym wyzwaniem dla polskich gmin. Poważne ubytki w budżetach samorządów mogą przełożyć się na ich zdolność inwestycyjną. Odpowiedzią na ten problem ma być prezydencki Fundusz Inwestycji Samorządowych. Mowa o nawet 6 mld zł.

 Szczegóły projektu przedstawiła dziś wojewoda Ewa Leniart. W konferencji prasowej wzięli udział także przedstawiciele samorządu wojewódzkiego: wicemarszałek Piotr Pilch oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarapckiego Jerzy Cypryś. 

- Inicjatywa zakłada wsparcie z budżetu państwa, samorządów na poziomie gmin miejsko-wiejskich oraz powiatów - środkami skierowanymi na cele inwestycyjne - powiedziała wojewoda Ewa Leniart, dodając, że fundusze mają być łatwe do pozyskania - Środki te będą łatwo dostępne, gdyż będą wypłacane na wniosek samorządu. Zostaną ustalone proporcjonalnie do algorytmu opracowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości, adekwatnie do założonego na 2020 rok budżetu inwestycyjnego - dodała. 

Oznacza to, że na podkarpacie popłynie ponad 263 mln zł pomocy. 

- W oparciu o ministerialny algorytm, wg moich wyliczeń, do naszego regionu trafi ponad 263 mln zł - powiedziała Ewa Leniart.

Fundusz utworzony został specjalnie, aby uzupełnić utratę środków finansowych gmin i powiatów, płynących z podatków PIT i CIT oraz innych dochodów. Największym beneficjentem tej pomocy w województwie podkarpackim ma być miasto Rzeszów, które otrzyma 29 mln zł.

Wicemarszałek Piotr Pilch nie krył radości z utrzymania zdolności inwestycyjnej samorządów. 

- Wiedzieliśmy, że koronawirus odbije się negatywnie na dochodach samorządów. Dlatego dziś jestem wdzięczny prezydentowi, że opracował taki program, który wspomoże podkarpackie samorządy. W naszym regionie nie będzie gminy, która nie otrzyma przynajmniej 0,5 mln zł. Te inwestycje, które były zagrożone, teraz zostaną w całości zrealizowane - mówił Piotr Pilch

Wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, chwalił Fundusz za elastyczność inwestycyjną, jaką otrzymają samorządowcy.

Prezydent nie określił jasno, co za przekazane środki ma być realizowane. O tym zdecydują samorządy. To właśnie samorządy wiedzą, o jakim charakterze inwestycje powinny być realizowane na terenie danej gminy, i to samorządy zdecydują, czy te środki zostaną właściwie wykorzystane - powiedział wiceprzewodniczący sejmiku.    

Więcej na temat Funduszu:
https://www.gov.pl/web/rozwoj/6-mld-zl-na-tarcze-dla-samorzadow


Michał Mielniczuk/BP UMWP
fot. PUW Rzeszów