200527 konferencja- Samorządy stoją na pierwszej linii walki z pandemią i myślę, że sprawdziły się w tym trudnym okresie - powiedział marszałek Władysław Ortyl. Uczestniczył on dziś w uroczystym posiedzeniu zespołu ds. przeglądu prawa samorządowego organizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP. Okazją było święto samorządu, obchodzone dokładnie w 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów do samorządów.

Oprócz przedstawicieli samorządów każdego szczebla w spotkaniu wzięli udział Wicepremier i Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dyskusję prowadził Paweł Mucha, minister z Kancelarii Prezydenta RP. Marszałek Władysław Ortyl reprezentował także Związek Województw RP, którego jest wiceprezesem.

O historycznych aspektach przywracania samorządności w Polsce mówił Andrzej Porawski z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

 – O samorządzie terytorialnym mówiliśmy już podczas historycznego pierwszego zjazdu Solidarności w Gdańsku. Podczas okrągłego stołu tego tematu nie załatwiliśmy i dobrze. Komuniści nie rozumieli o co nam chodzi. My też za bardzo ich nie rozumieliśmy. Dzięki temu mogliśmy ten samorząd nieco później urządzić tak jak chcieliśmy – wspominał Porawski.

Marszałek Władysław Ortyl przypomniał natomiast kolejną reformę samorządową, wprowadzającą obecny podział terytorialny i rolę nowych regionów we wdrażaniu projektów unijnych.

- Spotykamy się w trudnych okolicznościach i myślę, że dzięki temu będziemy pamiętać tę wyjątkową rocznicę. Dziękuję za przypomnienie roli Solidarności w odbudowie polskiej samorządności. Po 30 latach możemy powiedzieć, że samorząd zdał egzamin. Ja szczególnie wspominam kolejną reformę samorządu, która wprowadziła duże regiony, województwa i rolę jaką odegrały przy wdrażaniu funduszy europejskich. To samorząd najlepiej wie jaka inwestycja jest w danym miejscu najbardziej potrzebna. Teraz podczas pandemii często to samorządy stoją na pierwszej linii ognia i w tym trudnym okresie również się sprawdziły – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podziękowała za owocną współpracę przy wdrażaniu funduszy.

– Samorząd jest mi bliski, bo pracowałam najpierw w gminnym, na wojewódzkim kończąc. Samorządy realizują 1/3 projektów w ramach polityki spójności. W tej roli sprawdzają się bardzo dobrze. Obecny okres pandemii to kolejny dobry przykład. Szybko udało się przekwalifikować środki tak, aby mogły wesprzeć procesy w walce z pandemią – podsumowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak dodała współpraca układa się dobrze, również w kontekście rozmów o przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

TOMASZ LEYKO
rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego
fot. Michał Mielniczuk BP/UMWP