kompUrząd marszałkowski przekaże używane komputery najbardziej potrzebującym podkarpackim rodzinom zastępczym, wielodzietnym oraz rodzinnym domom dziecka. Będą to 34 komputery nowszego typu oraz 50 starszych, ale z oprogramowaniem biurowym, na których będzie możliwe odrabianie lekcji i korzystanie z internetu. Sprzęt zostanie rozdysponowany przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Nowsze 34 zestawy mają następujące parametry: Windows 7 Professional, procesor Intel Core i3, 4 GB pamięci RAM, dysk 500GB. Komputery umożliwią nie tylko pracę biurową, nauczanie online, ale także po uzupełnieniu o kamerę i mikrofon, są gotowe do wideokonferencji. Pozostałych 50 zestawów komputerowych jest w stanie zapewnić wsparcie biurowe – dzięki zainstalowanym pakietom Office. Każdy zestaw składa się z jednostki centralnej, monitora, myszy, a także klawiatury. 

- W ten sposób chcemy pomóc uczniom w edukacji, która nadal odbywa się zdalnie. Nie jest to najnowszy sprzęt, ale dobry, sprawny i nawet te starsze typy pozwalają - mając dostęp do internetu -na odbieranie poczty, pisanie prac domowych, więc ułatwią naukę w jakiś sposób – mówi marszałek Władysław Ortyl. 

- Sprzęt został dokładnie sprawdzony i przygotowany przez urzędowych informatyków, aby był sprawny i gotowy do użytkowania – zapewnia Lesław Majkut, sekretarz województwa. 

ROPS rozesłał już pytania do jednostek pomocy społecznej z gmin i powiatów, aby wytypowały rodziny i domy dziecka, którym taka pomoc się przyda. Pierwsze informacje już spływają do ROPS-u:

- Mamy już pierwsze zgłoszenia, że potrzebnych jest 46 komputerów, a po świętach będziemy wiedzieli dokładnie kto i gdzie potrzebuje takiego wsparcia, jakiej rodzinie, jakiemu domowi dziecka przyda się taka pomoc. Potrzebne są nawet te starsze komputery – mówi Jerzy Jęczmienionka dyrektor ROPS.

 

Monika Konopka

Biuro Prasowe UMWP