Drugi dzień IV Ogólnopolskiego Forum Samorządów w Jasionce upłynął pod znakiem szkoleń. Samorządowcy pod okiem specjalistów zdobywali wiedzę z zakresu tego, jak skutecznie realizować projekty. To praktyczne nawiązanie do poruszanych wczoraj wczorajszej w G2A Arena tematów.

Szkolenie zostało zaplanowane tak, aby stanowiło rozwinięcie zagadnień prezentowanych w pierwszym dniu forum. Poprowadzili je Tomasz Leśniowski (Stowarzyszenie International Project Management Association Polska) oraz dr Jacek Strojny (IPMA, Politechnika Rzeszowska). Na początek samorządowcy otrzymali dawkę wiedzy merytorycznej w postaci krótkich wykładów dotyczących zarządzania projektami oraz „myślenia projektowego” w podejmowanych przez gminy, miasta, powiaty czy województwa działaniach. Następnie uczestnicy mieli część praktyczną, która prowadzona była w dwóch grupach tematycznych:

- Droga do dojrzałości procesowo-projektowej w samorządzie. (Warsztaty z budowania umiejętności projektowych)

- 3,5 roku do końca kadencji. Co ja samorządowiec mogę jeszcze. (Warsztaty z zarządzania projektami w samorządzie)

Konieczność podnoszenia jakości zarządzania jest kluczowa zarówno z perspektywy bieżących wyzwań rozwojowych, jak i ze względu na przygotowania do absorbcji środków w ramach nowej perspektywy finansowej UE – tłumaczy Tomasz Leśniowski z firmy IPMA.

Myślenie projektowe jest bardzo ważne. W naszym samorządzie województwa łódzkiego jest ono już wprowadzane w poszczególnych departamentach i przynosi bardzo dobre efekty – mówiła w trakcie warsztatów Dorota Więckowska, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Szkolenie zakończyło się podsumowaniem wypracowanych przez poszczególne grupy efektów. Ostatnim elementem dwudniowego Forum Samorządowego będzie jak co roku Samorządowy Bal Charytatywny w G2A Arena. Jego organizatorami są Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych oraz Fundacja ISKIERKA, a Prezydent RP Andrzej Duda objął wydarzenie patronatem honorowym. Podczas balu będą licytowane cenne przedmioty przekazane na ten cel m.in. przez prezydenta RP i premiera. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na szczytny cel - zakup wysokiej klasy aparatu USG dla Oddziału Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Gwiazdą tegorocznej imprezy będzie Piotr Bałtroczyk, a o muzykę zadba Bardzo Dobra Kapela.

Fot/tekst Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP