Naszą ambicja jest, żeby Polska była krajem coraz bardziej zamożnych ludzi – mówił na Podkarpaciu prezydent RP Andrzej Duda otwierając Kongres 590. Dwa dni najbardziej prestiżowych gospodarczych debat i dyskusji, podpisywania umów i nagradzania wyróżniających się na arenie polskiej i światowej firm – tak można w skrócie ująć ideę Kongresu 590. Przez dwa dni 7 i 8 października medialne doniesienia będą pełne informacji z Podkarpacia.

Pierwszego dnia odbyło się oficjalne otwarcie Kongresu 590. Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz gości Kongresu 590 powitał gospodarz  regionu marszałek  Władysław Ortyl.

Kiedy zaczynał się pierwszy Kongres 590  wiele osób pytało co oznacza ten znak. Dziś już znakomita większość klientów sięga po towary, które noszą taki kod. To sukces tego kongresu oraz pana prezydenta Andrzeja Dudy, a także polskiego rządu. Polska gospodarka znalazła właściwe sobie miejsce w świadomości polskiego społeczeństwa . Zgodnie z nauką Jana Pawła II ”Podstawą miłości do Ojczyzny jest więź biologiczna, duchowa, ale także ekonomiczna wspólnota jednego kraju”. To czwarta edycja kongresu i każda kolejna gromadzi coraz więcej przedsiębiorców. Dzieję się tak, ponieważ polscy przedsiębiorcy zostali zauważani przez rządzących, stali się ważną grupą w budowaniu polskiej gospodarki. Świadczy o tym obecność co roku w czasie Kongresu 590 najważniejszych osób w państwie- mówił w Jasionce marszałek Władysław Ortyl. 

Witam wszystkich państwa na Podkarpaciu , gdzie patriotyzm gospodarczy traktujemy z pełną powagą, jako wyznacznik rozwojowy dla naszego regionu. Gromadząc się tutaj z dumą mogę powiedzieć, że już wkrótce będzie można dojechać tu nową linią kolejową, która będzie tu budowana.   Kilkadziesiąt metrów stąd powstanie Podkarpackie Centrum  Nauki. W regionie budują się drogi, mosty w tempie jakiego nie notowano dotąd w regionie w tak krótkim odstępie czasu. Polski rząd już wkrótce rozpocznie budowę nowego odcinka drogi Via Carpatia, przetarg już trwa. Wspieramy także przedsiębiorców w czterech naszych inteligentnych specjalizacjach. Samoloty i śmigłowce produkowane u nas latają wszędzie na świecie, oprogramowanie które stosuje się w wielu miejscach powstaje na Podkarpaciu. Większość z państwa jeździ autami, które mają elementy produkowane właśnie – to skala sukcesu, który już osiągnęliśmy i który nadal chcemy rozwijać – mówił witając gości w Jasionce marszałek Władysław Ortyl.

Witając gości kongresu Prezydent RP Andrzej Duda mówił, że bardzo cieszy go fakt, iż już po raz czwarty na Podkarpaciu odbywa się Kongres 590 – jedna z największych gospodarczych imprez w kraju. W kolejnych słowach odniósł się do kwestii dotyczących polskiej gospodarki i poziomu życia Polaków.

Naszym najważniejszym celem jest podnoszenie poziomu życia zwykłych obywateli. To jest najważniejsze i to chcemy osiągnąć poprzez dobrą politykę, rozwiązania legislacyjne, ale przede wszystkim poprzez rozwój polskiej gospodarki. Mam pełną świadomość, że coraz potężniejsze polskie firmy, to firmy, które będą w stanie coraz więcej płacić i coraz więcej inwestować oraz realizować ekspansję na zagraniczne rynki. To jest nasz kierunek – mówił prezydent dodając:

Mamy ogromną ambicję i wolę tego, żeby Rzeczpospolita była państwem coraz mocniejszym, coraz zamożniejszym – dodał prezydent.  

Prezydent Andrzej Duda dziękował także podczas wystąpienia wszystkim wystawcom i firmom, które przyjęły zaproszenie na kongres.

Przed nami kolejny rok funkcjonowania polskiej gospodarki, przed nami kolejna perspektywa finansowa UE, przed nami kolejny polski budżet, którego projekt został przygotowany i przedłożony. Budżet, który po raz pierwszy od 1989 roku jest zrównoważony, bez przewidywanego deficytu, który jest budżetem ostrożnym z 3,5 procentowym wzrostem PKB, 2,5 procentową inflacją i wydatkami na poziomie 430 miliardów złotych – podkreślał Andrzej Duda.

W dalszej części podkreślał współpracę Polski ze Stanami Zjednoczonymi, a także z innymi państwami, sąsiadami. Mówił też o nadrabianiu polskich zaległości, które wynikają z uwarunkowań historycznych.

Chcemy być dostrzegani przez kraje Europy Zachodniej, jako ci, którzy mają ogromne ambicje, ale przez to ci, którzy zasługują na wsparcie. W związku z tym chcemy, żeby była utrzymana na dotychczasowym, proporcjonalnym poziomie polityka spójności. Chcemy, żeby Polska stawała się krajem coraz zamożniejszych ludzi  – mówił prezydent Andrzej Duda.

Na koniec prezydent życzył uczestnikom dobrych obrad i dobrze wykorzystanego czasu na kongresie. Po wystąpieniach Marszałka Województwa Podkarpackiego i Prezydenta RP rozpoczął się jeden z głównych paneli dyskusyjnych: „W poszukiwaniu współczesnych liderów w czasach wyzwań gospodarczych i technologicznej rewolucji”. Jednym z panelistów był minister finansów, inwestycji i rozwoju - Jerzy Kwieciński. 

Potrzebujemy liderów gospodarczych, potrzebujemy liderów politycznych i intelektualnych. Nasz kraj się rozwija i rośnie zapotrzebowanie na takich specjalistów. Polska jest postrzegana, jako lider w naszym regionie. To widać w tej chwili, kiedy mając silnie zdywersyfikowaną gospodarkę skutecznie opieramy się tym wszystkim szokom z zewnątrz. To czego nam jednak brakuje to czempionów w skali międzynarodowej – mówił minister Kwieciński.

Zapraszamy do śledzenia innych informacji z Kongresu 590 na naszym profilu FB: https://www.facebook.com/podkarpackie.serwissamorzadu/

Biuro prasowe UMWP