Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Kongresu 590 została podpisana umowa na kolejową inwestycję dla Podkarpacia za ponad 300 mln złotych. Chodzi o Podmiejską Kolej Aglomeracyjną i budowę nowej linii kolejowej do lotniska w Jasionce. Przedstawiono także plany dotyczące rozbudowy jednego z najbardziej innowacyjnych Ośrodków Badawczo-Rozwojowych  w Europie Future Food 4.0

Umowę na PKA podpisali wicemarszałek Ewa Draus oraz prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. To olbrzymi projekt dotyczący modernizacji infrastruktury kolejowej w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Wartość przedsięwzięcia to ponad 301 mln złotych.

Projekt realizowany jest przez samorząd województwa podkarpackiego wraz z PKP PLK i dotyczy  budowy oraz modernizacji linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej. Zadanie uzyskało dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Najważniejszym elementem tej umowy jest budowa nowej linii kolejowej z Rzeszowa do Jasionki oraz wiaduktu kolejowego. Cieszymy się, że finalizujemy wszystkie umowy dotyczące możliwości uruchomienia Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, która ma ruszyć na Podkarpaciu już za trzy lata – mówiła podczas podpisania wicemarszałek Ewa Draus.

Dzisiejszy dzień jest szczególny, gdyż w sposób formalny rozpoczynamy budowę PKA na Podkarpaciu. Kolej aglomeracyjna będzie łączyła wiele miejscowości ze stolicą regionu. Najważniejsza będzie budowa 5-cio kilometrowego odcinka linii do lotniska w Jasionce. W ramach projektu powstaną także tzw. mijanki i system nowoczesnego sterowania ruchem kolejowym, który zwiększy bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych i zapewni płynniejszy ruch – mówił prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Jak zapowiedział prezes Merchel linie zostaną zmodernizowane do prędkości 120 km/h. Ireneusz Merchel dodał również, że w miniony piątek został już ogłoszony przetarg na realizację tego zadania.

W ramach inwestycji wybudowane zostaną także dodatkowe przystanki kolejowe, mijanki dla pociągów, obiekty inżynierskie. Powstaną także parkingi w systemie park and drive, które wyposażone będą w stojaki rowerowe.

W projekcie oprócz PKP PLK bierze także udział 16 gmin z terenu województwa podkarpackiego, z którymi umowy zostały już podpisane w urzędzie marszałkowskim 24 września.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z podpisania umowy.

 

Kongres 590 to przede wszystkim okazja do mówienia o innowacyjności polskiej gospodarki. I właśnie temu poświęcony był briefing prasowy dotyczący rozbudowy jednego z najbardziej innowacyjnych Ośrodków Badawczo-Rozwojowych w Europie – Future Food 4.0, firmy Olimp Laboratories.

W briefingu udział wzięli: Jerzy Kwieciński – Minister Inwestycji i Rozwoju, Minister Finansów, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Paweł Kolczyński wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Stanisław Jedliński – Prezes Olimp Laboratories Sp. z o.o.

W 2015 roku firma oddała Ośrodek Badawczo-Rozwojowy jedne z najbardziej innowacyjnych w Europie w branży suplementów diety i farmaceutyków. W ostatnich 10 latach grupa kapitałowa Olimp Nutrifarm zainwestowała w nowe technologie i rozwój 315 mln złotych.

Nasza firma produkuje 600 produktów do 100 krajów świata. Jesteśmy nastawieni na globalny rozwój i innowacje . Nowa inwestycja czyli rozwój naszego ośrodka badawczo-rozwojowego będzie kosztowała ponad 150 mln złotych, z czego ponad 60 mln złotych pochodzi z programu Inteligentny Rozwój Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Naszym celem jest stworzenie produktów, które będą służyć walce z otyłością i nadwagą, co jest już problemem globalnym – mówił w czasie briefingu prezes Stanisław Jedliński.

Cieszymy się z tej inwestycji,  cieszymy się , że firma inwestuje w rozwój i że myśli o jeszcze szerszym wchodzeniu na globalny rynek. Innowacyjność daje jeszcze lepsze możliwości ekspansji dla firmy. A o tym, jakie jest zainteresowanie firmą niech świadczy fakt, że po jednym z wydarzeń gospodarczych o kontakt do firmy Olimp prosili mnie przedsiębiorcy z Bałkanów  - mówił minister Jerzy Kwieciński.  

Cieszę się, że takie inwestycje podnoszą poziom innowacyjności Podkarpacia i Polski. Gratuluję . Miarą sukcesu firm jest to jak skutecznie umieją aplikować o środki unijne z programów krajowych, konkurując na tym polu z wieloma świetnymi przedsiębiorstwami – mówił w czasie briefingu marszałek Władysław Ortyl.

M.Konopka/A.Gorzelak-Nieduży
Fot. D. Kozik
Wideo: S.Kieszkowski
BP UMWP