Otwórz/zamknij mapę strony

Jak się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Załatw sprawę bez wychodzenia z domu. Lista niezbędnych telefonów i adresów e-mail do załatwienia spraw urzędowych.

190926 gwNa Podkarpaciu odbyły się II międzyregionalne warsztaty tematyczne projektu OUR WAY pn. „Identyfikacja instrumentów finansowych i finansowanie Greenways”. Spotkanie zakończyła konferencja prasowa z udziałem członka zarządu Marii Kurowskiej.

Województwo podkarpackie wspólnie z partnerami z Hiszpanii, Irlandii, Francji, Bułgarii, Węgier oraz Europejskim Stowarzyszeniem Greenways od czerwca 2018 roku realizuje projekt „OUR WAY”, współfinansowany przez program INTERREG Europe. Projekt jest skoncentrowany na szlakach Greenways – ekologicznych szlakach dostępnych dla niezmotoryzowanych użytkowników. Na Podkarpaciu nie ma jeszcze takich szlaków, ale została utworzona Regionalna Grupa Robocza Interesariuszy, licząca ok. 40 podmiotów, która działa na rzecz ich powstania. W dniach 24-25 września odbyły się warsztaty poświęcone możliwościom finansowania szlaków.

 - Utworzenie szlaku Greenways na Podkarpaciu jest bardzo ważne i potrzebne. Taki projekt łączy przemieszczanie się z poznawaniem, ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Wpływa pozytywnie na rozwój turystyki i kreowanie nowych miejsc pracy, a także aktywizuje lokalną społeczność. Projekt jest znakomity i myślę, że będzie zrealizowany w przyszłej perspektywie, pod którą kładziemy właśnie podwaliny – mówiła podczas konferencji prasowej Maria Kurowska.

W konferencji uczestniczyła także Mercedes Muñoz Zamora – Dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Greenways i Dominika Zaręba - prezes Stowarzyszenia Greenways Poland.

- Celem stowarzyszenia jest promocja miejsc, które mają potencjał. Chodzi o zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego, o nadanie „drugiego życia” zapomnianym miejscom oraz zabytkom i stworzenie dzięki temu miejsc pracy dla lokalnego rynku. Podkarpackie ma wielki potencjał, żeby stworzyć takie szlaki, posiada bezpieczne miejsca dla niezmotoryzowanych użytkowników i może wiele czerpać z ich istnienia - przekonywała Mercedes Muñoz Zamora

- Region Podkarpacia ma wszystko, czego potrzebują turyści na całym świecie: ludzi z pasją, niezwykłe krajobrazy, cenne przyrodniczo obszary, dziedzictwo kulturowe - tak bogate i różnorodne, wspaniałą lokalną kuchnię. Jest to bardzo unikatowe. Dodatkowo te szlaki wpisują się w państwa inteligentną specjalizację „jakość życia” – zapewniała Dominika Zaręba - prezes Stowarzyszenia Greenways Poland.

Projekt OUR WAY ma na celu zachowanie, ochronę, promowanie i rozwijanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w Europie, z wykorzystaniem szlaków Greenways. Realizowany jest w partnerstwie, które obejmuje 6 regionów:

-       Murcia Region (Hiszpania – partner wiodący),

-       Northern and Western Regional Assembly – Irlandia,

-       Wojewodztwo Podkarpackie – Polska,

-       Departmental Council of Herault – Francja,

-       Hajdú-Bihar County Government – Węgry,

-       Chamber of Commerce and Industry – Bułgaria.

Europejskie Stowarzyszenie Zielonych Szlaków - GREENWAYS (European Greenways Association) z Belgii jest partnerem doradczym w ramach projektu.

Organizatorem II warsztatów było Województwo Podkarpackie. W spotkaniu uczestniczyło około 40 osób. Podczas warsztatów partnerzy projektu, interesariusze z regionów partnerskich oraz reprezentanci stowarzyszeń i związków zaangażowanych w rozwój ekoturystyki na terenie Podkarpacia, wzięli udział w wizycie studyjnej w Bieszczadach. Zobaczyli Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, zwiedzili ekologiczne Centrum Bieszczadzkich Smaków URSA MAIOR, Bieszczadzką Szkołę Rzemiosła w Uhercach Mineralnych. Odbyło się również posiedzenie Komitetu Sterującego Projektem OUR WAY podczas którego ustalono przebieg realizacji projektu w kolejnym semestrze.

W trakcie warsztatów tematycznych partnerzy projektu przedstawili swoje dobre praktyki w zakresie instrumentów finansowych i możliwości finansowania Greenways.

 

Opr. Monika Konopka

Biuro prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego