190607 konkursW urzędzie marszałkowskim odbył się finał konkursu „Przedsiębiorczość w praktyce”. W czwartej edycji wystartowało 892 uczniów z 25 szkół ponadgimnazjalnych z całego Podkarpacia. Sześć finałowych drużyn powitał członek zarządu Stanisław Kruczek oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz wraz z wiceprzewodniczącym Jerzym Cyprysiem.

Młodzi ludzie od października 2018 roku do czerwca tego roku realizowali praktyczne zadania konkursowe i uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez specjalistów z ZUS oraz innych instytucji współpracujących z organizatorami konkursu. Celem zmagań jest kształtowanie wśród uczniów postawy przedsiębiorczości oraz pozyskanie wiedzy z zakresu finansów, skarbowości, ekonomii. 

Witając młodych ludzi członek zarządu Stanisław Kruczek powiedział, że to „bardzo trafiony konkurs”:

- Ten konkurs zorganizowany przez instytucje otoczenia biznesu jest dla was bardzo przydatny, przede wszystkim dlatego, że możecie poznać instytucje, z którymi później - jeżeli staniecie się przedsiębiorcami - będziecie mieć do czynienia. Co równie ważne, możecie się zapoznać z możliwościami wsparcia finansowego z poziomu samorządu województwa oraz z tym jaką pomoc oferują instytucje powołane do tego, aby wspierać przedsiębiorczość na Podkarpaciu – mówił Stanisław Kruczek do uczestników konkursu.

 - Stawiamy na to, aby Podkarpacie było regionem innowacyjnym, czyli tak naprawdę stawiamy na zdolnych, przedsiębiorczych, aktywnych intelektualnie młodych ludzi. Dlatego jako sejmik będziemy zawsze wspierać takie konkursy, które wyławiają tych, którzy mają największe talenty, największą kreatywność i przedsiębiorczość – mówił z kolei przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

Wśród gości znaleźli się m.in. Tomasz Czop – dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Grzegorz Skowronek – dyrektor Izby Administracji Skarbowej, Jerzy Guniewski – dyrektor oddziału okręgowego NBP, byli także przedstawiciele urzędów skarbowych, Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Organizatorem tegorocznej edycji konkursu jest Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach, w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowy Bank Polski z zakresu edukacji ekonomicznej,  przy współpracy  Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku oraz Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle.

- To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie, że możemy być organizatorem tegorocznej edycji. Konkurs ma ogromny zasięg i cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży – mówiła podczas otwarcia Bernadeta Frysztak – wicestarosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

Projekt  realizowany jest od 2015 roku przez Oddział ZUS w Rzeszowie, przy współpracy z Oddziałem ZUS w Jaśle oraz innymi instytucjami, jak Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, Urząd  Marszałkowski WP, Oddział Okręgowy NBP w Rzeszowie i uczelniami: Uniwersytetem Rzeszowskim i Politechniką Rzeszowską, w ramach programu edukacji ekonomicznej.

W finale konkursu w urzędzie marszałkowskim spotkali się przedstawiciele wszystkich tych instytucji, aby złożyć gratulacje młodym osobom, które dotarły do finałowego etapu i wysłuchać ich prezentacji - biznesplanu przedsięwzięcia rozwiązującego istotny problem lokalny. Drużyny zakwalifikowane do finału to:

 

Zespół Szkół im. ks. dra J. Zwierza w Ropczycach,

Zespół Szkół nr 4 w Jaśle,

ZSP Nr 1 im. J. Szczepanika w Krośnie,

Akademickie  Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie,

Zespół Szkół Ekonomicznych  w Brzozowie,

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku.

 

Pierwsze miejsce zajęli uczniowie ze „Szczepanika” w Krośnie. Drugie przypadło uczniom z Zespołu Szkół w Ropczycach a trzecie zajął Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzozowie.

 

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe w postaci 3 laptopów, a za 2 i 3 miejsce nagrody rzeczowe o wartości 600 zł.

 

Monika Konopka

fot. Michał Mielniczuk

Biuro prasowe UMWP