https://podkarpackie.pl/index.php/107-aktualnosci/6866-video-samorzadowcy-spotkali-sie-w-rzeszowie

Bez zbytniej przesady można powiedzieć, że samorząd terytorialny jest jednym z najlepszych wynalazków demokracji, oczywiście z pewnością nie jest doskonały i ma wady, ale to właśnie samorząd jest kluczem do sukcesów Polski i regionów – tak dziś, podczas obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego, jego rolę spuentował marszałek Władysław Ortyl.

Na uroczystości spotkali się wójtowie, burmistrzowie, starostwie, prezydenci, radni oraz pracownicy instytucji samorządowych z całego Podkarpacia. Wielu z nich nie mogło dotrzeć, bo w swoich miejscowościach zmagają się ze skutkami ulewnego deszczu, który dotknął między innymi nasz region. 

W spotkaniu uczestniczyli także wicemarszałek województwa Ewa Draus, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz wraz z radnymi, parlamentarzyści, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych i podkarpacka młodzież.  

Obchody samorządowego święta rozpoczęła msza św. w intencji samorządów i ich mieszkańców, odprawiona w Kościele Farnym w Rzeszowie. W WDK samorządowcy podsumowali kolejny rok pracy, a najlepsi gospodarze lokalnych wspólnot zostali uhonorowani.   

O tym jaką wagę ma istnienie samorządu, mówił w swym przemówieniu marszałek. Zaapelował także o samorządową solidarność i wsparcie najbardziej poszkodowanych gmin i powiatów.

Czym jest samorząd i jaką ma rolę widać najlepiej w sytuacjach takich jak obecna, kiedy w wielu miejscach regionu mieszkańcy borykają się z konsekwencjami ulewnych deszczy. To rola samorządu, żeby być najbliżej ludzkich spraw, szczególnie tych trudnych. Jako gospodarz województwa wystosowałem do innych samorządów apel o solidarność z tymi, którzy ucierpieli. Wierzę, że wspólnym wysiłkiem jesteśmy w stanie odbudować to, co zniszczył i w dalszym ciągu niszczy żywioł. Samorząd Województwa Podkarpackiego włączył się już w pomoc dla mieszkańców gmin, które ucierpiały w ostatnich dniach, ale potrzeby są nadal ogromne. Wsparcie zadeklarowali już prezydent i premier, którzy osobiście odwiedzili dotknięte przez powódź gminy – podkreślał marszałek.

Samorządowe święto stało się także okazją do nagrodzenia najlepszych samorządowców z Podkarpacia. W XIX edycji konkursu Podkarpacka Nagroda Samorządowa uhonorowani zostali - w kategorii powiatu – powiat dębicki i starosta  Piotr Chęciek, najlepsza gmina to  gmina Kamień i wójt Ryszard Bugiel. Kapituła Podkarpackiej Nagrody Samorządowej uznała, że najlepiej zarządzanym miastem na Podkarpaciu jest Stalowa Wola i jej prezydent Lucjusz Nadbereżny.    

Honorowe Odznaki Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych otrzymali w tym roku  ksiądz dziekan Andrzej Stopyra – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie oraz Wiesław Kapel – wójt gminy Lubaczów.

Spotkanie było także okazją do wręczenia przyznanych przez wojewodę podkarpackiego odznaczeń państwowych i Honorowych Certyfikatów „Podkarpacki Samorządowiec bliski Rodzinie – Amicus Familiae.

Za zasługi w działalności społecznej i samorządowej, odznaczeni zostali następujący samorządowcy: Srebrnym Krzyżem Zasługi -  Stanisław Kłopot i Zbigniew Tymuła, natomiast Brązowym Krzyżem Zasługi: Paweł Baj, Józef Fajger, Ryszard Jędruch, Bogusław Kmieć, Marcin Mazur, Danuta Ozga, Sławomir Rejman oraz Marek Uberman.

Laureatem III edycji konkursu Podkarpacki Samorządowiec bliski Rodzinie, uhonorowanym honorowym certyfikatem "Podkarpacki Samorządowiec bliski Rodzinie - Amicus Familiae" - za aktywne działania z zakresu wsparcia i pomocy rodzinom, które przynoszą istotne i trwałe efekty dla społeczności lokalnej został Daniel Krawiec wójt gminy Przeworsk.

PSST przy okazji samorządowego święta nagradza co roku młodzież z regionu, w tym roku nagroda trafiła do 25 wyróżniających się uczniów. Od lat co roku nagradzane są najlepsze  samorządowe strony internetowe i fanpage samorządów na Facebooku. Za najlepsze strony www uznane zostały te Urzędu Gminy Dębica, Urzędu Miasta Stalowa Wola, Starostwa Powiatowego w Mielcu.

Najlepsze Fanpage mają Urząd Gminy Tryńcza, Urząd Miasta i Gminy Cieszanów oraz Starostwo Powiatowe w Nisku​.

Dzień Samorządu Terytorialnego jest upamiętnieniem pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Polacy wybrali wtedy  swych przedstawicieli do rad gmin i miast.

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP