logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 18 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

190315 zus„Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” – to tytuł olimpiady ZUS dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Półfinałowe zmagania rozpoczęły się w Urzędzie Marszałkowskim. Finał już w kwietniu w Warszawie. Uczniów przywitał wicemarszałek Piotr Pilch.

W półfinałowych zmaganiach bierze udział 20 drużyn, które zostały wyłonione z ponad 60 podkarpackich szkół startujących w zmaganiach. Celem olimpiady jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród młodych ludzi. Organizatorem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To już kolejna edycja tego wydarzenia.

W uroczystym otwarciu z uczestnikami spotkali się: wicemarszałek województwa Piotr Pilch, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli Izabela Pyra oraz dyrektor rzeszowskiego oddziału ZUS – Ewa Papiewska-Borkowska.

Wicemarszałek Piotr Pilch życzył wszystkim uczniom powodzenia, mówiąc, że cieszy się, iż tylu młodych ludzi interesuje się tematami związanymi z ZUS-em:

- Warto wiedzieć więcej o ZUS-ie, o świadczeniach, które są przez zakład wypłacane. To jest wiedza obywatelska, która nam wszystkim się przydaje – mówił wicemarszałek.

- Dziś ciągle niewiele młodych osób wie czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja, żeby się z tych ubezpieczeń wykluczyć. Olimpiada kształtuje wśród młodzieży świadomość, uczy, aby być wzajemnie odpowiedzialnym wobec ludzi, którzy przynależą do innych pokoleń, to jest zasada solidaryzmu społecznego – mówiła z kolei Ewa Papiewska-Borkowska dyrektor rzeszowskiego oddziału ZUS.

Kurator Podkarpacki Ewa Rauch podkreślała natomiast, że ZUS jest ważnym partnerem w edukacji:

- Cieszę się, że ZUS angażuje się w edukację młodego pokolenia i czuję się dumna, że na Podkarpaciu wystartowało w tym konkursie najwięcej szkół – mówiła kurator Rauch.

Z ZUS-em w upowszechnianiu wiedzy współpracuje od kilku lat PCEN, którego dyrektor - Izabela Pyra, tak jak inni podkreślała, że jest to bardzo ważna i przydatna wiedza.

Zwycięska drużyna będzie reprezentować Podkarpacie w Warszawie podczas zmagań finałowych 26 kwietnia.

Monika Konopka

fot. Michał Mielniczuk

Biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 586 gości oraz 0 użytkowników.