logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętni na Podkarpaciu brzmienie Dzwonu Niepodległości. Dźwięk ufundowanego przez samorząd województwa dzwonu, po raz pierwszy usłyszymy 11 listopada na Placu Farnym w Rzeszowie. Historycznego uderzenia, w imieniu mieszkańców regionu dokona marszałek Władysław Ortyl.

Centralne obchody Dnia Niepodległości w regionie rozpoczną się w Rzeszowie mszą świętą w Kościele Farnym o godz. 10:30. Następnie na Placu Farnym o godz. 12:00, tuż przed odegraniem Hymnu Państwowego, po raz pierwszy wybrzmi Dzwon Niepodległości. W dalszej części uroczystości symbolicznego „uderzenia” w dzwon dokonają przedstawiciele władz państwowych, parlamentu, organizacji, służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta. W trakcie uroczystości przewidziano wystąpienie Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wojewody Podkarpackiego, odczytanie apelu pamięci i oddanie salwy honorowej. Po zakończeniu uroczystości każdy chętny do uderzenia w Dzwon Niepodległości, będzie mógł skorzystać z tej okazji.

 

10 listopada odbędzie się w Rzeszowie „Noc Pamięci”. Od godz. 19:00 przy 19. Pomnikach zostaną zapalone znicze i złożone wiązanki kwiatów. Kulminacją tego wydarzenia będzie wspólne spotkanie o godz. 19:30 na Rynku w Rzeszowie przy Pomniku Tadeusza Kościuszki, gdzie odbędzie się uroczyste złożenie wieńca, Apel Pamięci i salwa honorowa.

 

Upamiętnienie odbędzie się w następujących miejscach:

 

  1.  Tablica Orląt Lwowskich (Kościół Św. Krzyża, ul. 3 Maja),

  2.  Tablice Pamiątkowe (Kościół Garnizonowy, ul. Reformacka),

  3.  Kwatera Żołnierzy Września 1939 (Cmentarz Pobitno),

  4.  Pomnik gen. Sikorskiego (Park Jedności Polonii z Macierzą),

  5.  Tablica Żołnierzy AK i WiN (Bazylika oo. Bernardynów),

  6.  Pomnik Ofiar Obozów Koncentracyjnych (Cmentarz Wilkowyja),

  7.  Grób Cichociemnego mjr. Wacława Kopisto (Cmentarz Wilkowyja),

  8.  Pomnik Pamięci Żołnierzy AK (ul. Szopena),

  9.  Pomnik Żołnierzy Wyklętych (przy al. Cieplińskiego),

  10. Tablica Pamięci Więźniów Gestapo i UB (na bud. Komendy Miejskiej Policji),

  11. Tablica Solidarności (Kościół Fary),

  12. Tablica Wileńska (Kościół Fary),

  13. Pomnik Katyński (Cmentarz Pobitno),

  14. Tablica AK (ul. Batorego),

  15. Pomnik Jana Pawła II (ul. Marszałkowska),

  16. Tablica Pamięci 40 rzeszowian wywiezionych w I transporcie do Auschwitz (pl. Cichociemnych),

  17. Tablica Marszałka Józefa Piłsudskiego (ul. Jagiellońska),

  18. Tablica Pamięci Strzelców (ul. 3 Maja, na bud. Banku BP),

  19. Krzyż Ofiar Komunizmu (pl. Śreniawitów).

  20. Pomnik Tadeusza Kościuszki (Rynek w Rzeszowie)

 

 

 

Obchody odbędą się także w wielu miejscach na Podkarpaciu. Poniżej zamieszczamy informacje na temat wydarzeń przygotowanych przez lokalne samorządy. Dodatkowo przypominamy o funkcjonowaniu serwisu niepodlegla.gov.pl, zawierającego kalendarz oficjalnych obchodów Stulecia Odzyskania Przez Polskę Niepodległości.

PRZEMYŚL

W Przemyślu 10 listopada na placu przy ul. Sanockiej odbędzie się piknik  „Służymy Niepodległej”, zorganizowany z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej. Rozpoczęcie pikniku planowane jest na godzinę 13.00 i obejmuje atrakcje zorganizowane we współpracy z zaproszonymi podmiotami, głównie służbami mundurowymi, które przygotują specjalne, promocyjne stoiska. 11 listopada o godz. 9.30 zostanie odsłonięta  tablica upamiętniająca jubileusz 100-lecia Garnizonu Przemyskiego.  Po odsłonięciu o godz. 10.00 w Bazylice Archikatedralnej zaplanowano mszę, po której uczestnicy uroczystości przejdą tradycyjnie pod Pomnik Orląt Przemyskich. Po południu o godz. 18.00 na Zamku Kazimierzowskim premiera spektaklu: „Paderewski. Fantazja i legenda”.

https://przemysl.pl/51910/zapraszamy-do-udzialu-w-obchodach-100-lecia-odzyskania-niepodleglosci.html

LUBACZÓW

W Lubaczowie i okolicznych miejscowościach świętowanie trwa od 4 listopada. Wśród wielu wydarzeń zaplanowano m.in.:  spektakl, wykłady, projekcję filmu,  warsztaty, turniej piłki nożnej. 10 listopada w Baszni Dolnej odsłonięty zostanie pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w Lubaczowie będzie działać  Miejska Strefa Niepodległości – Kresowa Niepodległa. W Niedzielę 11 listopada zaplanowano wspólną sesję Rady Powiatu, Rady Miasta i Rady Gminy, a po niej bieg z flagą przez miasto i gminę Lubaczów. Po południu zaś mieszkańcy Lubaczowa będą świętować z żołnierzami, którzy zapewnią grochówkę i pokaz sprzętu. Na koniec w szkole muzycznej odbędzie się koncert z okazji odzyskania niepodległości.

http://www.lubaczow.pl/go.php?pl/zapowiedzi/art888.html

 

JAROSŁAW

W Jarosławiu 11 listopada ratusz będzie oświetlony w barwach narodowych. Główne obchody zaplanowano tam po południu o godz. 17.15 na Rynku, gdzie odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca marszałka Józefa Piłsudskiego. O 19.30 organizatorzy zapraszają na spektakl słowno-muzyczny. Wśród wydarzeń towarzyszących są zawody sportowe a 15 listopada Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ojczystej - „Serce w plecaku”.

http://www.jaroslaw.pl/aktualnosci-wydarzenia/id7894,Szczegolne-obchody-dla-Niepodleglej.html

PRZEWORSK

W Przeworsku mieszkańcy będą świętować m.in. na Rynku, gdzie po mszy św. zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Obchody zaplanowano przed południem. Zbiórka przed Urzędem Miasta i Starostwa Powiatowego o godz. 8.40.

http://www.przeworsk.um.gov.pl/images/stories/aktualnosci/10_2018/plakat%2011%20listopada%202018_2.jpg

 

KROSNO

W Krośnie obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczną się o godzinie 10, uroczystością nazwania mostu przy ul. J. Piłsudskiego imieniem dr. Kamila Bogackiego. Pochodzący z Korczyny, przez lata związany z Krosnem dr Kamil Bogacki był nie tyko doktorem filozofii i medycyny, ale także patriotą, przyjacielem prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona oraz osobistym lekarzem marszałka Józefa Piłsudskiego. W samo południe mieszkańcy Krosna na Rynku zbiorowo śpiewając Mazurek Dąbrowskiego włączą się w akcję „Niepodległa do Hymnu”. W Centrum Dziedzictwa Szkła będzie można podziwiać eksponaty zgromadzone na II Wystawie Broni Palnej Współczesnej i Historycznej, a w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza o 18 rozpocznie się koncert „Tu jest moja ojczyzna”.

Szczegóły wszystkich imprez:

http://www.mobi.krosno.pl/pl/aktualnosci/art7042,100-rocznica-odzyskania-niepodleglosci.html

 

JASŁO

Mieszkańcy Jasła w intencji niepodległości będą się modlić w Sanktuarium św. Antoniego, złożą także kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Parku Miejskim. Po południu 11 listopada w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury odbędzie się widowisko-słowno-muzyczne zespołów artystycznych „Ojczyzna - serce nasze własne”. Początek o godzinie 17.

13 listopada wszyscy chętni będą mogli zmierzyć się w górą Liwocz, najwyższym wzniesieniem Pogórza Ciężkowickiego, podczas IX Pieszego Powiatowego Rajdu Niepodległości – Liwocz 2018.    

Więcej informacji na:

https://um.jaslo.pl/pl/narodowe-swieto-niepodleglosci/

SANOK 

Wydarzenia przywołujące niepodległość w Sanoku rozpoczną się już 9 listopada. O 17.00 w Auli Centrum Sportowo-Dydaktycznego PWSZ w Sanoku rozpocznie się koncert Tadka Polkowskiego zatytułowany „Rap dla Niepodległej”. 10 listopada wszyscy chętni będą mogli sprawdzić swą kondycję podczas Biegu Sokolego, który rozpocznie się w samo południe. Tego samego dnia, w przeddzień narodowego święta w Bieszczadach odbędzie się Rajd „Szlakami Niepodległej”. Uroczystości  „Narodowego Święta Niepodległości” w Sanoku 11 listopada rozpocznie  o godzinie 11 msza święta w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie w Kościele Farnym. 

Na 16.00 sanoccy druhowie zapraszają na Harcerski Bieg do Niepodległej, a o 19.00 w Kościele Farnym zabrzmią dźwięki Koncertu patriotycznego „Soul”.

Więcej na:

https://www.sanok.pl/narodowe-swieto-niepodleglosci-uroczystosci-w-sanoku/#more-12439

FRYSZTAK

10 listopada wszyscy złaknieni aktywnego świętowania, a jednocześnie przetestowania swej kondycji, mogą wziąć udział w VII Frysztackim Biegu Niepodległości 2018. Bieg główny o długości 10 km będzie miał charakter górski i rozegrany zostanie na pięknym terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, prowadząc z Doliny  Wisłoka w okolice Rezerwatu "Herby". Imprezę przygotowano tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie i  spróbować swoich sił. Będą więc biegi towarzyszące o długości 3 km i 5 km, a także odcinki przygotowane na bieg przedszkolaka, rodzinny i Młodego Patrioty. Otwarcie zawodów zaplanowano na godzinę 11.15. Impreza objęta została honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Więcej szczegółów na:

http://www.gosir.frysztak.pl/2018/09/frysztacki-bieg-100-lecia-2018-zapisy.html

STALOWA WOLA

Świętowanie ”Niepodległej” stalowowolanie rozpoczną już we czwartek - 7 listopada o godz. 18:00. W Miejskim Domu Kultury odbędzie się koncert Tadka „RAP DLA NIEPODLEGŁEJ”. Dwa dni później w tym samym miejscu (9 listopada, godz. 18:00, MDK), na „Podwieczorek Przy Fortepianie” zapraszają muzycy grupy „Amadeusz”. Muzyczne klimaty będą towarzyszyć mieszkańcom miasta także 10 listopada. Na rozwadowskim rynku o godz. 15:00, odbędzie się lekcja śpiewania utworów patriotycznych. 11 listopada o 8:30 startuje gra miejska pt. „Bieg Po Niepodległą”. Sportowa rywalizacja w Narodowym Biegu Niepodległości odbędzie się tradycyjnie na głównej ulicy miasta (godz. 13:00, al. Jana Pawła II). O 17:00 na placu przed Bazyliką Konkatedralną odsłonięty zostanie „Obelisk Stulecia Niepodległości”. Obchody święta zakończy „Ognisko Niepodległości” (plac Piłsudskiego, godz. 18:00).

Więcej na:
https://www.stalowawola.pl/stalowowolskie-obchody-100-lecia-niepodleglej/

TARNOBRZEG

Tarnobrzeżanie w ramach obchodów „Niepodległej”  mogą wziąć udział w zawodach strzeleckich (10 listopada, strzelnica LOK, godz. 9:00). Tego samego dnia w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbędzie się koncert na „100-lecie Niepodległej” (godz. 17:00). Główne uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godz. 10:30. Przy rondzie Juliusza Tarnowskiego zostanie odsłoniony pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. W programie przewidziano wystąpienie prezydenta miasta, prezentację artystyczną w wykonaniu tarnobrzeskiej młodzieży, apel honorowy oraz oddanie salwy pamięci. O godz. 16:00 na Placu Bartosza Głowackiego odbędzie się inscenizacja „Drogi do Niepodległej”. O 17:00 zaplanowano zwiedzanie wystawy „Tarnobrzeskie Drogi do Niepodległej” (Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega). Obchody zakończy wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni w Sali Wielkiej Zamku Dzikowskich.

Więcej na:
http://www.tarnobrzeg.pl/kalendarz/368,wydarzenie.html

 

MIELEC

Mielczanie świętowanie niepodległości rozpoczynają z piórami w dłoniach. 7 listopada w Sali Widowiskowej Domu Kultury SCK o godz. 18:00 odbędzie się „Dyktando Niepodległościowe”. 10 listopada o 9:30 na strzelnicy LOK rozpoczną się otwarte zawody strzeleckie. O godz. 14:30 na ulicach miasta będzie można zobaczyć inscenizację „Przyjazd Brygadiera Józefa Piłsudskiego do Mielca” (pomnik Wolności, Rynek, Park Oborskich). O 17:00 w Pałacyku Oborskich zaplanowane są Śpiewanki Patriotyczne „Śpiewamy o Polsce. 100 Pieśni i Piosenek na 100-lecie odzyskania Niepodległości”. 11 listopada rozpocznie się tradycyjnie od Mszy św. w intencji Ojczyzny o godzinie 9.30 w Bazylice Mniejszej pw. św. Mateusza przy ulicy Kościuszki.  Stąd jak zwykle wyruszy pochód na czele z Mielecką Orkiestrą Dętą i Jednostką Strzelecką 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego. 

Uroczystość przed pomnikiem Wolności rozpocznie się o godzinie 11.00 odśpiewaniem hymnu państwowego. W ich trakcie zostanie odsłonięty Obelisk Niepodległości. W programie jest także m.in. polonez w wykonaniu mielczan, harcerski Krąg Przyjaźni wokół ronda przy pomniku Wolności, a także przelot rakietoplanów ze smugami w barwach narodowych, przeprowadzony przez modelarzy z Akademii Umiejętności Technicznych Leonardo działającej przy CKPiDN w Mielcu.

 

Więcej na:

http://www.mielec.pl/miasto-mielec-zaprasza-do-swietowania-setnej-rocznicy-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci/

DĘBICA

W Dębicy, 11 listopada z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbędzie się Bieg Niepodległości. Swoich sił na czterech dystansach będą mogli spróbować zarówno dzieci, jak też młodzież i dorośli. Złożone zostaną też kwiaty w miejscach pamięci: Dęby Pamięci, Memoriał Smoleński, Krzyż Solidarności i pomnik Jana Pawła II.

https://glos24.pl/glos24/region-debicki/wiadomosci/item/11058-patriotyczny-11-listopada-w-d%C4%99bicy

DZIKOWIEC

W Dzikowcu (powiat kolbuszowski) przejedzie Korowód Niepodległości z „Józefem Piłsudskim” na czele, konną świtą, pocztami sztandarowymi, orkiestrą dętą i uczestnikami uroczystości. Na stadionie będzie można wysłuchać Odezwy Józefa Piłsudskiego i wziąć udział w Koncercie Uwielbienia i Dziękczynienia za Niepodległość – 100 LAT WOLNOŚCI.

https://www.korsokolbuszowskie.pl/imprezy,363,100-lat-niepodleglosci-polski-dzikowiec-2018.html

KOLBUSZOWA

W Kolbuszowej, 11 listopada już od ósmej rano będzie miała miejsce nietypowa inicjatywa - Pobudka z Orkiestrą Dętą na Rynku i osiedlach. Tego dnia odbędzie się również Marsz Patriotyczny Nordic Walking oraz Zawody Nordic Walking - 100 km dla Niepodległej. Wieczorem odbędzie się Bal Niepodległości Przedszkolaków.

http://www.kolbuszowa.pl/20-aktualnosci/55-aktualnosci/3557-narodowe-swieto-niepodleglosci.html

DYNÓW

W Dynowie zostanie odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca 100 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tego dnia będzie miała miejsce również uroczysta Sesja Rady Miasta.

https://www.dynow.pl/dla-mieszkancow/aktualnosci/uroczystosc-100-rocznicy-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci-zaproszenie,271.html

LEŻAJSK

11 listopada ulicami Leżajska przemaszeruje uroczysta defilada. Tego dnia przy wspólnym posiłku, będzie można wsłuchać się w pieśni patriotyczne. Nie zabraknie też występów artystycznych.

http://www.starostwo.lezajsk.pl/pl/aktualnosci/art1635,zapraszamy-na-powiatowe-obchody-swieta-niepodleglosci.html

NISKO

Podobnie świętować będą mieszkańcy Niska. Msza za Ojczyznę w Sanktuarium św. Józefa o 12:00 rozpocznie obchody. Po niej odbędzie się złożenie kwiatów pod Tablicą Katyńską oraz Tablicą Żołnierzy AK. Na 13:15 zaplanowane są m.in. okolicznościowe przemówienia, apel pamięci oraz część artystyczna. Wszystko to pod Pomnikiem Wdzięczności .  ​

 

STRZYŻÓW

Uroczystości patriotyczne będą miały także miejsce w Strzyżowie. Tam między innymi zostaną złożone kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości oraz Pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego i Walk Niepodległościowych. Na ten dzień zaplanowano także występy artystyczne.

https://cstr.pl/11-listopada-narodowe-swieto-niepodleglosci/

ŁAŃCUT

Pod popiersiem Marszałka J. Piłsudskiego również zostaną złożone kwiaty w Łańcucie. Tam też nie zabraknie w tym dniu uroczystości kulturalnych.

https://www.powiatlancut.pl/aktualnosci/aktualnosci-male/11-listopada-2018-r-badzmy-razem,315.html

PILZNO

Podobnie będzie w Pilźnie – Apel Pamięci, złożenie wiązanek kwiatów, część artystyczna.

http://pilzno.um.gov.pl/system/files/bloki/11listopada18.jpg

Statystyka

Odwiedza nas 837 gości oraz 0 użytkowników.