logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps pazdziernik 160

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Dobra wiadomość dla mieszkańców Strzyżowa. Rozpoczęła się budowa obwodnicy miasta. To największa pod względem finansowym inwestycja realizowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Ma kosztować ponad 106 mln zł, z czego ponad 90 mln to unijne dofinansowanie.

W uroczystym wbiciu łopaty pod nową obwodnicę uczestniczyli m.in.: marszałek Władysław Ortyl, senator Alicja Zając, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak, wicemarszałek Bogdan Romaniuk, radny województwa Wojciech Zając, burmistrz Strzyżowa Mariusz Kawa, starosta strzyżowski Robert Godek, a także  przedstawiciele wykonawcy oraz inni zaproszeni goście.

Ta inwestycja to ważna sprawa, nie tylko dla Strzyżowa, ale dla całego regionu – mówił marszałek Ortyl dodając, że budowa otwiera przed miastem i regionem nowe możliwości.

Marszałek podkreślał również, że choć to tak duże zadanie i mogłyby się pojawić konflikty społeczne, udało się ich uniknąć:

To również duża zasługa lokalnych władz – starosty, burmistrza – którzy angażują się w to przedsięwzięcie – mówił marszałek.

Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Piotr Miąso, również mówił, że były obawy, iż tak duża inwestycja spowoduje społeczne niepokoje, ale na szczęście udało się ich uniknąć:

Mieszkańcy Strzyżowa na tę inwestycję czekali i byli do niej przygotowani. Jej trasa była od lat w różnych opracowaniach planistycznych, ale i tak nie obędzie się bez wyburzeń. Trzeba zburzyć cztery budynki mieszkalne i kilkanaście gospodarczych. W gospodarstwach, które przeszły już formalnie na własność województwa, wciąż zamieszkują dotychczasowi właściciele i pozostanie tak na okres wspólnie ustalony w drodze indywidualnych konsultacji. Ostatni z budynków mieszkalnych będzie przekazany do rozbiórki we wrześniu tego roku. Ten czas pozwoli rodzinom przejętych gospodarstw na zorganizowanie nowego miejsca zamieszkania, przy wykorzystaniu środków z odszkodowań za przejęte nieruchomości. Warto podkreślić, że przy tak dużej i skomplikowanej inwestycji nie było zorganizowanych protestów, mieliśmy indywidualne, ludzkie sprawy, które udało nam się bezkonfliktowo doprowadzić do końca – tłumaczy Piotr Miąso.

Na potrzeby budowy obwodnicy województwo przejęło 234 nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni 32 ha, 4 budynki mieszkalne i kilkanaście budynków gospodarczych. Obecnie trwa procedura szacowania ich wartości, prowadzona przez służby Wojewody Podkarpackiego, która zakończy się wypłatą odszkodowań.

Wiceminister Adam Hamryszczak podkreślał, że dzięki tej inwestycji Podkarpacie umocni swoją pozycję wśród województw, które najlepiej wykorzystują środki unijne. W tej chwili województwo jest na trzecim miejscu.

To bardzo wysoka pozycja, medalowa, wręcz historyczna. Podkarpacie jest wzorcem nie tylko dla pozostałych województw makroregionu wschodniej Polski, ale także dla takich regionów jak Małopolska, Śląskie, Zachodniopomorskie – mówił Adam Hamryszczak.

Podkarpacie staje się taką wizytówką gospodarności w Polsce. Bądźmy z tego dumni i cieszmy się z tego, że nasze drogi są coraz lepsze  - mówiła z kolei wicewojewoda Lucyna Podhalicz.

Starosta strzyżowski Robert Godek podkreślał z kolei fakt, że na tę budowę mieszkańcy czekali od wielu lat:

To chwila historyczna. Na dzisiejszy dzień czekaliśmy 50 lat. Pierwsze plany i  wiedza o tym, że Strzyżów musi mieć obwodnicę była już w latach 60-tych XX wieku – mówił starosta.

Z kolei burmistrz miasta Mariusz Kawa dziękując marszałkowi i wszystkim osobom które przyczyniły się do rozpoczęcia budowy, zapewniał, że obwodnica zmieni charakter miasta i bardzo mu się przysłuży.

Obwodnica ma mieć ponad 6- kilometrów długości i 2 pasy ruchu po 3,5 m każdy. Droga klasy G zostanie poprowadzona nowym śladem po południowej stronie Strzyżowa, aż do połączenia z istniejącą drogą wojewódzką nr 988 Babica – Strzyżów – Warzyce. Obwodnica będzie przecinała m.in. ul. Zadworze, Modrzewiową, Południową i Ogrodową. Taki przebieg pozwoli przede wszystkim na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centrum Strzyżowa oraz usprawni ruch drogowy na odcinku Babica – Twierdza. Wykonawcą inwestycji jest Grupa Mostostal Warszawa.

W ramach zadania przewidziana jest budowa skrzyżowań z drogami i linią kolejową zarówno jednopoziomowych typu rondo, jak i dwupoziomowych m.in. w formie wiaduktów. Lokalnie w strefie skrzyżowań pojawią się dodatkowe pasy lewoskrętów, włączeń i wyłączeń. W sumie ma powstać aż kilkanaście obiektów inżynierskich mosty (m. in. 3 przeprawy na Wisłoku), wiadukty i przepusty.

Inwestycja będzie obejmowała również budowę dróg dojazdowych tzw. serwisówek, chodników w obrębie skrzyżowań, zatok autobusowych, urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu.

Poza imponującą liczbą obiektów inżynierskich, jakie wykonawca będzie musiał wybudować w niedługim czasie, wyzwanie może stanowić teren samej inwestycji. Dolina Wisłoka to obszary zalewowe, mają też skomplikowaną i zróżnicowaną budowę geologiczną, a niektóre miejsca zagrożone są osuwiskami.

Planowany termin zakończenia robót budowlanych to koniec października przyszłego roku.

Informacje o inwestycji:

Inwestor: Województwo Podkarpackie – Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie

Wykonawca: konsorcjum firm Mostostal Warszawa S.A. i Mostostal Kielce S.A.

Całkowita wartość Projektu: 106 534 220,82 zł (w tym roboty budowlane: 98 077 960,70 zł)

Wartość dofinansowania z EFRR: 90 520 032,93 zł

Podpisanie umowy z Wykonawcą: 17 stycznia 2017 r.

Planowany termin zakończenia robót budowlanych: 31 października 2019 r.

 

tekst/fot. Monika Konopka
video: Sebastian Kieszkowski
BP UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 561 gości oraz 0 użytkowników.