Jednogłośnie Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął w poniedziałek 24 października  stanowisko, popierające działania polskiego rządu w sprawie zakupu śmigłowców dla polskiej armii. Ta decyzja rządu otwiera  szansę na rozwój dla Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu.

Radni Województwa Podkarpackiego z zadowoleniem i uznaniem przyjęli ostatnie decyzje polskiego rządu dotyczące zakupu śmigłowców dla polskiej armii. Zakończenie negocjacji z francuską firmą Airbus Helicopters oraz deklaracja zakupu niezbędnych dla wojska polskiego śmigłowców od istniejących już i prężnie działających firm w Polsce to niezwykle ważne wydarzenia dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – napisali radni w swym stanowisku. Od ponad 75 lat przemysł lotniczy i obronny jest dla Województwa Podkarpackiego kluczowym sektorem gospodarki, dającym zatrudnienie dziesiątkom tysięcy mieszkańców regionu, od Mielca i Stalowej Woli, przez Rzeszów, aż po Krosno. Od kilkunastu lat klaster Dolina Lotnicza, skupia coraz więcej firm, i dziś liczy ponad 130 przedsiębiorstw i instytucji naukowych, które stanowią koło zamachowe gospodarki naszego województwa. Właśnie z tych powodów naszą inteligentną specjalizacją jest „lotnictwo i kosmonautyka”. Dlatego powrót do rozmów z mieleckim producentem jest dla nas niezwykle budującą informacją, która przywraca sens podjętych przed laty działań ratujących tę firmę.

Radni województwa zadeklarowali również, że samorząd województwa w ramach swych możliwości, przy pomocy środków unijnych będzie wspierać przedsiębiorców z branży lotniczej, którzy stosując nowoczesne technologie tworzyć będą nowe miejsca pracy w regionie.

Dziękuję Państwu za te decyzję.  Cieszę się, że Mielec i Świdnik będą uczestniczyć w procesie dozbrajania polskiej armii, że zostały odblokowane miejsca pracy, które w wyniku poprzedniego – negatywnego przetargu - zostały zniweczone - podsumował glosowanie marszałek Władysław Ortyl. 

Radni województwa zdecydowali także, że Podkarpackie będzie współpracować z indyjskim stanem Gudżarat.

Gospodarka Indii znajduje się na ścieżce niezwykle dynamicznego rozwoju, a stan Gudżarat jest drugim pod względem tempa rozwoju stanem w Indiach. Dlatego nie możemy sobie pozwolić, żeby nie było tam naszych przedsiębiorców i firm. A umowa o współpracy bardzo takie kontakty ułatwia – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek Władysław Ortyl.

Po tym, jak radni zdecydowali, że województwo chce podpisać porozumienie o współpracy międzyregionalnej pomiędzy Podkarpaciem a Gudżaratem, trafi ono do zaopiniowania do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podpisanie dokumentu ma nastąpić w styczniu 2017 roku.

Podczas sesji wiele czasu poświecono także kwestii ochrony zdrowia w regionie. Radni podjęli uchwałę w sprawie upoważnienia do zabezpieczenia środków finansowych dla Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie oraz przyjęli informację o wynikach szpitali wojewódzkich w ciągu 8 miesięcy 2016 roku. Gościem obrad sejmiku był Rafał Bułanowski z Ministerstwa Zdrowia. Prezentował on założenia ustawy wprowadzającej system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej – tak zwanej sieci szpitali.

Celem tego systemu jest ułatwienie funkcjonowania największych podmiotów leczniczych – szpitali, które są podstawowym elementem opieki zdrowotnej, a które zapewniają kompleksową obsługę pacjentów w wielu dziedzinach. Miałyby one stabilne finansowanie, zapewniane na 4 lata przez polskiego płatnika – mówi o założeniach projektu nowej ustawy przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia. 

Zachęcamy do obejrzenia filmowej relacji z obrad sejmiku. 

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Daniel Kozik
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP