W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 984 łączący ulicę Sienkiewicza w Mielcu z drogą nr 983 w Rzędzianowicach wraz z mostem na Wisłoce. Taką informację przekazał dziś marszałek Władysław Ortyl na sesji rady miasta w Mielcu.

To niezwykle istotne połączenie dla Mielca, gdyż w mieście jest tylko jedna przeprawa przez rzekę dla pojazdów. Ponadto marszałek poinformował o wstępnym porozumieniu ze starostą, który zadeklarował finansowe wsparcie dla realizacji przedłużenia odcinka drogi z Rzędzianowic do Piątkowca co pozwoliłoby całkowicie wyprowadzić z miasta ruch ciężkich samochodów. W tej części w niewielkim stopniu partycypować będą też gminy powiatu mieleckiego, przez które przebiegać będzie nowa droga. Starosta będzie też inwestorem przy budowie węzła drogowego z wiaduktem nad ulicą Sienkiewicza i linią kolejową L25. Ta inwestycja ma być sfinansowana w połowie z budżetu państwa, a w połowie z dotacji samorządu miasta Mielec. Wkrótce wszystkie zaangażowane samorządy podpiszą list intencyjny w tej sprawie.

Wizja docelowa układu komunikacyjnego w Mielcu wygląda tak, że żadna droga wojewódzka nie będzie biegła przez centrum miasta. To wymaga jeszcze wielu działań i ustaleń. Przygotowujemy w tym celu porozumienie. Chcemy, aby w to porozumienie wszedł powiat, miasto, gmina wiejska Mielec, gmina Wadowice, w niewielkim zakresie gmina Czermin. Chcielibyśmy, żeby te gminy na swoje  możliwości zadeklarowały wsparcie tego projektu. Wstępne rozmowy pokazują, że takie porozumienie podpiszemy – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

W swoim wystąpieniu do mieleckich rajców marszałek także wspomniał o działaniach związanych z ochroną powietrza, przede wszystkim związanych z działalnością firmy Kronospan, o których rozmawiano podczas wcześniejszego spotkania w Mielcu. Więcej na ten temat w naszych materiałach:

[VIDEO] Ciągły monitoring dla Kronospanu

OŚWIADCZENIE PO SPOTKANIU W SRRAWIE ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA W MIELCU

Marszałek Władysław Ortyl odniósł się także do naboru projektów z zakresu kultury na listę przedsięwzięć priorytetowych w ramach Kontraktu Terytorialnego. Zarząd Województwa nie rekomendował do dalszych prac w Ministerstwie  Rozbudowy i Modernizacji Biblioteki Miejskiej w Mielcu. Wszystkie przedsięwzięcia rekomendowane przez zarząd musiały spełnić warunki, jakie stawia Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Projekt miasta Mielec tych warunków nie spełniał. Jednym z podstawowych założeń programu jest wsparcie dla rozwoju czytelnictwa tylko w miastach wojewódzkich.

Mielec może się jednak starać o dofinansowanie na rozbudowę biblioteki w ogłoszonym właśnie konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego – tłumaczył marszałek na sesji w Mielcu. Składanie wniosków kończy się 16 listopada. Jest to konkurs dedykowany dla Miejskich Obszarów Funkcjonalnych.

Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP
Fot. Michał Mielniczuk
Video: Sebastian Kieszkowski