- Cieszę się, że w siedzibie regionalnego parlamentu Podkarpacia, gdzie podejmowane są ważne decyzje dla regionu, mogę zaprezentować doświadczenia, które jako kraj mamy w budowaniu demokracji – mówił ambasador Szwajcarii Jurg Burri, otwierając w urzędzie marszałkowskim wystawę poświęconą nowoczesnej demokracji bezpośredniej. - Chętnie poznajemy doświadczenia innych narodów, których systemy demokratyczne mają dłuższą historię niż nasza – podkreślał podejmujący szwajcarskiego gościa wicemarszałek województwa Piotr Pilch.

To pierwsza oficjalna wizyta ambasadora Szwajcarii na Podkarpaciu. W jej trakcie Jurg Burri spotkał się z wicemarszałkiem Piotrem Pilchem na dwustronnych rozmowach, a studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawił wykład, poświęcony relacjom polsko-szwajcarskim oraz podwalinom sprawowania władzy w swojej ojczyźnie.

W siedzibie samorządu województwa podkarpackiego ambasador Jurg Burii oraz wicemarszałek Piotr Pilch wspólnie otworzyli wystawę zatytułowaną „Nowoczesna demokracja bezpośrednia” i przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Konfederacji Szwajcarskiej. W uroczystości wzięli udział także wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś oraz dr Mieczysław Janowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

To dla nas zaszczyt gościć Pana na Podkarpaciu. Dziękujemy za to, że możemy w naszym progach prezentować swoistą lekcję kształtowania przez wieki idei demokracji oraz budowania  nowoczesnego wymiaru demokracji bezpośredniej. Wynalazek, jakim jest demokracja, ma już ponad 2 600 lat i od czasów starożytnych Aten, gdzie się narodził, przez wieki był zmieniany i udoskonalany. Ta wystawa to swoista mobilna, trafiająca w różne miejsca Polski lekcja historii kształtowania demokracji, a my chcemy, żeby jak najwięcej osób mogło z niej skorzystać – mówił w czasie otwarcia wicemarszałek Piotr Pilch.

Nie ma jednego systemu politycznego, który byłby odpowiedni w każdym miejscu świata. Jednak debatowanie o tym, poznawanie sposobów doskonalenia własnego systemu jest pożyteczne i ważne. Szwajcaria i jej demokrację, łączącą mechanizmy bezpośrednie i rządy przedstawicielskie często przywołuje się jako przykład  stabilności w polityce i społeczeństwie oraz dobrze prosperującej gospodarce. Stąd nasza chęć dzielenia się doświadczeniami w innych miejscach świata – mówił w Rzeszowie ambasador Szwajcarii Jurg Burri.

Ambasador przytaczał przykłady tego, jak rozbudowany jest w Szwajcarii mechanizm referendów w kontekście ogólnonarodowym oraz lokalnym. W ciągu 19 lat Szwajcarzy w ogólnonarodowych głosowaniach powszechnych rozstrzygnęli ponad 150 różnych kwestii. Obok nich są także te lokalne. - Sprawa nowych drogich wozów strażackich dla liczącego 5-tysięcy obywateli miasteczka jest poddawana do dyskusji jego mieszkańcom, bo to ich podatki są w tę kwestię zaangażowane. Myślę, że warto poznawać inne systemy, aby wymieniać się najlepszymi doświadczeniami – podkreślał ambasador Jurg Burri. 

Na zakończenie wizyty ambasador złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Katastrofy Smoleńskiej. 

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
FOTO Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP