logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Jednogłośnie, po długiej dyskusji, radni województwa wyrazili zgodę na dokonanie darowizny na rzecz Uniwersytetu Rzeszowskiego Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Jesteśmy w trakcie procedowania przekazania  Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie  wraz z Podkarpackim Centrum Chorób Płuc do uniwersytetu rzeszowskiego, aby stworzyć prawdziwy szpital uniwersytecki z finansowaniem odpowiednim, z dostępem do środków na badania, na specjalistyczne procedury i to jest cel, który nam wytycza drogę. Dziś została podjęta intencyjna uchwała o przekazaniu majątku w postaci nieruchomości, które szpital posiada. W listopadzie na sejmiki chcielibyśmy podjąć ostateczna uchwale o przekazaniu szpitala dla uniwersytetu. Czeka nas jeszcze uchwała senatu uczelni, który musi wyrazić wole i zgodę, żeby szpital przekazać, tak, aby od 1 stycznia 2018 roku mógł to być już szpital uniwersytecki funkcjonujący w strukturze UR i wspierający kierunek lekarski na uniwersytecie - mówił po sesji marszałek Władysław Ortyl.  

Darowizna, o której zdecydował sejmik obejmuje zgodę na przekazanie nieruchomości, które użytkuje rzeszowski szpital - zarówno tych, które są własnością województwa podkarpackiego, jak i tych,  które należą do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Nieruchomości darowane zostają na rzecz uniwersytetu na realizację tzw. celu publicznego, jakim w tym przypadku jest budowa i utrzymanie pomieszczeń publicznych obiektów ochrony zdrowia.

Dziękuję za tę decyzję, z całej dyskusji wokół tego tematu brzmiała myśl wspólna, że uniwersytet jest dla regionu bardzo ważny. Wydział lekarski uniwersytetu dla dobrego funkcjonowania potrzebuje szpitala uniwersyteckiego. Teraz po państwa dyskusji my będziemy dyskutować podczas obrad senatu uczelni. To też nie jest dla nas jako dla uczelni sprawa łatwa. Dziś został zrobiony bardzo ważny, ale tylko jeden krok.  Dziękuję za to dzisiejsze glosowanie – mówił w imieniu uczelni dr hab. prof. UR Józef Cebulski prorektor ds. infrastruktury i współpracy z gospodarką UR.

Na październikowej sesji radni podjęli także dwie decyzje dotyczące łączników drogowych, które mają usprawnić podróżowanie po Podkarpaciu. Chodzi o budowę łącznika autostrady A4 (węzeł Sędziszów Małopolski) z drogą krajową nr 94 oraz dwa łączniki na terenie powiatu rzeszowskiego – pierwszy łączący autostradę A4 – drogę powiatową od granicy Rzeszowa do węzła Rzeszów-Północ i drugi: łącznik drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do drogi krajowej nr 19.

Dzisiejsze uchwały są korektą do uchwał, które wcześniej zostały podjęte- do łącznika tzw. sędziszowskiego  i łączników Północ i Południe powiatu rzeszowskiego, dofinansowywanych w ramach RPO WP. Samorządy w ramach działań dotyczących projektów z zakresu dróg lokalnych w V osi programu mogły ubiegać się o środki do kwoty 15 mln złotych. Projekty te zostały wybrane do dofinansowania. Jeżeli chodzi o łącznik sędziszowski to komunikujemy tu południe od autostrady A4 z drogą krajową 94, ponieważ nie było tam dobrego skomunikowania  autostrady z drogą powiatową. Powiat uznał, że chce w to zainwestować, a my przyznaliśmy dofinansowanie. Chodzi o kwotę 1 200 000 złotych. Te pieniądze będą rozłożone na lata 2018-2019, bo w roku 2017 środki nie zdążyły być wydatkowane, ponieważ nie jest jeszcze wydana ostateczna decyzja pozwalająca na inwestycje drogową ZRID – mówi wicemarszałek Bogdan Romaniuk. 

Łączniki  w powiecie rzeszowskim - na północy i południu powiatu - mają powstać dla lepszego skomunikowania, dla łatwiejszego podróżowania. Podam tutaj przykład, po wybudowaniu łącznika z Głogowa do Rzeszowa będzie się jeździło nie dwoma, ale 4 pasami ruchu, będzie to już w 2019 roku. Powiatowi rzeszowskiemu województwo przekaże 1 500 000 złotych - mówił o podjętych 30 października na sesji uchwałach wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Na sesji radni podjęli także decyzję o przystąpieniu województwa do realizowanego przez ROPS projektu współpracy pomiędzy instytucjami pomocy społecznej oraz zapoznali się z informacją o projektach z zakresu edukacji i nauki realizowanych przez urząd marszałkowski i podlegające samorządowi jednostki.

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 753 gości oraz 0 użytkowników.